Pogoda w nocy z 17/18 stycznia 2023 r. Śnieżyca związana z niżem wchodzącym w skład cyrkulacji południowej nadejdzie do naszego kraju. Mróz i możliwe oblodzenie dróg oraz chodników.
Pogoda niżowa na przełomie 2 i 3 dekady stycznia w kraju
We wtorek Polska znajduje się w rozległym polu obniżonego ciśnienia pomiędzy ośrodkami niżowymi o nazwie Gero znad Danii i ulegającym silnej cyklogenezie wirem niżowym o imieniu Harto znad Włoch. Na południu, południowym wschodzie i wschodzie występowały opady deszczu, a w górach i na obszarach podgórskich obfite opady śniegu.
Dziś obserwowano w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast na zachodzie i południu oraz wschodzie z rozpogodzeniami. W wielu regionach odnotowano opady deszczu, na północnym wschodzie i wschodzie oraz w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednak w Tatrach i Bieszczadach miejscami zaobserwowano przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm i tam opady miały okresami natężenie umiarkowane i silne, prowadząc do utrudnień komunikacyjnych. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały 3°C do 8°C.
Silny wiatr wystąpił głównie w górach oraz zasięgu opadów w Polsce
Dużo chłodniej było rejonach podgórskich od 0°C do 3°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie okresami był dość silny, na południu lokalnie porywisty, z kierunków południowych. Dlatego, że różnica ciśnienia była całkiem spora nad Polską. Porywy wiatru na Podkarpaciu sięgały do około 60 km/h, początkowo na Przedgórzu Sudeckim do 65 km/h, wysoko w górach do 80 km/h. Jedynie w Sudetach początkowo sięgały do 100 km/h. W górach występowały zawieje i zamiecie śnieżne.
Zobacz również: Atak zimy w Polsce potrwa kilka dni. 15-20 cm śniegu, wichura 80-90 km/h. Wydano alerty IMGW
Pogoda. Temperatura maksymalna, 17 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Źródło obrazu: CMM IMGW
Śnieżyca umacniać zacznie się na południu
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy i zachodzie. Jedynie na północnym zachodzie bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze postępujące od południa opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W ciepłym wycinku niżu śródziemnomorskiego na wschodzie przechodzące w deszcz, okresami o natężeniu umiarkowanym. Na południu Podkarpacia i Małopolski możliwa akumulacja opadów do około 17 mm do 20 mm. Prawdopodobny na południowym zachodzie i w Karpatach Zachodnich przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, wysoko w Tatrach o około 20 cm. Bieżące położenie opadów na radarach online.
Przejściowo na południu prawdopodobne opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Lokalnie na zachodzie i północy oraz wschodzie mgły ograniczające widzialność do 200-400 m. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -4°C do 0°C. Jednak cieplej ma być na wybrzeżu i miejscami na wschodzie, od 0°C do 2°C. Dlatego też punktowo spadek temperatury poniżej 0°C spowoduje oblodzenie dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, w południowej połowie kraju porywisty, z kierunków południowych i wschodnich, na zachodzie przejściowo słaby, zmienny. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, w Karkonoszach do 100 km/h, powodujące zamiecie i zawieje śnieżne.
Przeczytaj również: Śnieżyce, mróz poniżej -10°C i bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Pogoda będzie dynamiczna oraz groźna w Polsce
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 2 metrach, 18 stycznia 2023, 06Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski
Fanipogody,pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC