Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Ex Huragan Lorenzo już blisko Europy. Na swej drodze sieje spustoszenie, natomiast w Polsce burzeW dniu wczorajszym pisaliśmy o Huraganie Lorenzo. Jest to najsilniejszy huragan w historii pomiarów, który przemierza wody wschodniego Atlantyku. Żywioł już podczas tej doby uderzy w Irlandię i Wyspy Brytyjskie.

Huragan podczas ostatniej doby szalał nad Azorami. Spustoszone zostały wyspy Flores, Sao Jorge i Faial. Na wymienionych wyspach ewakuowanych zostało setki osób. Dziesiątki kilometrów dróg są do tej pory nie przejezdne. Najbardziej ucierpiała wyspa Faial, choć na pozostałych wyspach azorskich również doszło do olbrzymich szkód.

W środę, gdy huragan dotarł na Azory, wiatr sięgał 170 km/h. Warto zaznaczyć, że jeszcze w niedzielę Lorenzo charakteryzował się najwyższą kategorią w skali Saffira-Simpsona. Wiatr, który towarzyszył w tym czasie Lorenzo przekraczał w porywach 250 km/h. Całe szczęście, że Lorenzo z każdym dniem słabnie. Szacuje się, że momencie jego uderzenia w Wyspy Brytyjskie (noc z czwartku na piątek) siła wiatru sięgała będzie 140 km/h i przyjmie postać wypełniającego się układu niskiego ciśnienia.

Informacje o słabnącej sile żywiołu z pewnością napawają optymizmem mieszkańców Irlandii. Zobaczcie jak olbrzymie spustoszenie Lorenzo wyrządził na Wyspach Azorskich.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk