Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na dziś (3.10.19): burze na Morzu Bałtyckim i wybrzeżu, możliwe trąby wodne

Prognoza pogody na dziś. Burze wystąpią dziś głównie na Morzu Bałtyckim oraz wybrzeżu, możliwe trąby wodne na tym akwenie. Zagrzmieć może również na Warmii. Opady wielkoskalowe odchodzić będzie znad wschodniej Polski nad Ukrainę, ale tuż za frontem chłodnym zalegać ma masa polarno morska o chwiejnej równowadze termodynamicznej i z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać będzie się front okluzji. Pod wpływem dziennej operacji słonecznej rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami w świeżej masie polarnej. Deszcz popada dziś punktowo w całym kraju, szczególnie w drugiej części dnia.

Pogoda. Burze głównie na wybrzeżu i Morzu Bałtyckim, niewykluczone też na Warmii

W czwartek zjawiska burzowe wystąpią lokalnie na północy kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu o akumulacji od 5 mm do 15 mm, punktowo drobny grad i krupa, czemu sprzyjać ma nisko położona izoterma zero stopni, wiatr do 55 km/h.

Silniejsze strefy zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery, znaczne przyspieszenie prądów wstępujących skutkować może rozwojem trąb wodnych na Morzu Bałtyckim. Pojawić mogą one się blisko polskiego wybrzeża i tych przypadków może być kilka.

Około południa strefa opadów wielkoskalowych związanych z pofalowanym frontem, w formie anafrontu powinna opuścić wschodnią Polskę, ale przerwa z opadami nie będzie długa i w polarnej masie rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, powieje również mocniej na północy Polski. Oprócz wybrzeża, Warmii oraz Morza Bałtyckiego, burze nie są spodziewane. Chmury na pozostałym obszarze kraju nie będą prawdopodobnie wystarczająco wypiętrzone, aby móc generować wyładowania atmosferyczne.

Przeważający obszar Polski pozostanie jeszcze w obszarze obniżonego ciśnienia, ale od zachodu nasuwać zacznie się słaby, przejściowy klin wyżu. Natomiast w drugiej połowie nocy miejscami na północy, zachodzie i południu lokalne silne zamglenia lub mgły z widzialnością do 500 m, deszcz słabo popada głównie na północy. Zanikać ma dzienna konwekcja z przelotnymi opadami deszczu. W całym kraju noc będzie chłodna poniżej 7 stopni.

Prognoza pogody na dziś (IMGW PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 października 2019, godzina 12 UTC

Prognozowany zasięg opadów w dzień i wieczorem według modelu SWISS HD dla Polski, symulowane echa radarowe

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz