27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Kiedy zrobi się cieplej? Sprawdź temperaturę na najbliższe dni

Kiedy cieplej w Polsce

Polska jest obecnie pod wpływem adwekcji chłodnych ma powietrza. W wielu miejscach kraju występują poranne przymrozki, a lokalne mgły utworzyły malowniczą szadź. Dziś czeka nas dość chłodny dzień w Polsce, o czym piszemy w porannej prognozie pogody na sobotę. Sprawdźmy jednak czy w najbliższym czasie czeka nas ocieplenie. Czy chłód i przymrozki zostaną z nami na dłużej?

Front atmosferyczny przyniesie wyższe temperatury w Polsce

Już w sobotę wczesnym po południem do Polski nasunie się strefa frontu atmosferycznego. Wraz z frontem do kraju dotrze strefa silniejszego wiatru i opadów deszczu. Jednak co ważniejsze z punktu wartości temperatury w Polsce wraz ze strefą frontową napływać do Polski zacznie znacznie cieplejsza masa powietrz z zachodu. Napływ ten widać doskonale na mapie rozkładu temperatury powietrza na wysokości 850 hPa.

Napływ cieplejszego powietrza

W czasie gdy na wschodzie i południu Polski zalegać będzie jeszcze bardzo wychłodzone, “ostre powietrze” na zachód napłyną już dużo delikatniejsze masy o wyższych temperaturach. Przełoży się to oczywiście również na temperaturę powietrza przy powierzchni ziemi. Już podczas nocy z soboty na niedzielę z przymrozkami i mrozem do czynienia będziemy mieli wyłącznie w południowych regionach kraju.

Przymrozki w Polsce południowej

Na północy kraju w nocy z soboty na niedzielę termometry wskażą nawet 8 stopni powyżej zera. To będzie ciepła noc na północy kraju. Niedziela przyniesie wyższe temperatury już w całym kraju. Wraz ze strefą frontową ciepłe masy powietrza napłyną również na wschód i południe Polski.

Początek tygodnia bez mrozu w Polsce

Podobnie jak w niedzielę będzie również w pierwszych dniach nowego tygodnia. Przymrozki możliwe będą w godzinach porannych jedynie na krańcach południowych Polski. W najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek, wtorek i środę będzie w okolicach 6-9 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatury pokażą termometry w Polsce centralnej i północnej. Na południu kraju w dzień do środy będzie w okolicach 5-6 stopni.

Temperatury w Polsce

Słabe ochłodzenie widać dopiero w drugiej części nadchodzącego tygodnia. Na ten moment modele numeryczne nie wskazują, by była to silna adwekcja chłodu na nasz kraj. Nie spodziewamy się ataku srogiej zimy z mrozem poniżej -5 stopni. Nie, nic na to obecnie nie wskazuje. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz z lekkimi przymrozkami podczas nocy oraz temperaturą na poziomie kilku stopni powyżej zera w dzień. Piszemy oczywiście o najbliższym tygodniu w Polsce. Dalsze prognozy byłyby już bardziej poglądowe. Przypominamy, że aktualną temperaturę w Polsce sprawdzać można pod tym adresem.