Pogoda. Kolejne silne burze. Wydano ostrzeżenia przed tornadami. Groźna pogoda w USA

Niespełna tydzień po śmiertelnym incydencie burzowym na terenie USA pogoda znów pokazuje swoje najgroźniejsze oblicze. Kilka dni temu pisaliśmy o potężnych burzach jakie przetaczały się przez Amerykę. Dziś po raz kolejny mieszkańcy środkowych stanów USA zmierzą się z niszczycielskimi burzami.

Nad południowo-wschodnimi stanami USA dochodzi do zderzenia dwóch zupełnie odmiennych mas powietrza. Bardzo chłodne masy nacierają z północy kontynentu. Na obszarze Alabamy, Tennessee i stanu Georgia oraz częściowo w Teksasie chłodna masa zderzy się z bardzo niestabilnym, gorącym powietrzem zwrotnikowym znad Zatoki Meksykańskiej. I to właśnie w wymienionych stanach dojdzie już dzisiejszej doby do rozwoju niszczycielskich burz.

Wartości energii dostępnej konwekcyjnie CAPE na południu i południowym wschodzie USA przekroczą dziś 2000 J/kg. W połączeniu z dobrymi warunkami kinetycznymi dzisiejszej doby w USa spodziewamy się bardzo silnego incydentu burzowego. Już teraz, pomimo wczesnej pory bardzo aktywne elektrycznie burze przetaczają się przez wspomniane regiony.

Z każdą godziną moc burz będzie rosła. Dzisiejsze burze w USA przynosić będą nawalne opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru szkwałowego. W przypadku wykształcenia się kilku, kilkunastu burz superkomórkowych, nie wyklucza się silnych tornad. Trzymamy kciuki, by nie były one tak tragiczne w skutkach jak seria burz, które przetoczyły się przez omawiane regiony w Święta Wielkanocne.