Pogoda. Kolejny gorący dzień w Europie. Prawie „upał” na południowym zachodzie. Tym razem silne burze nie występowały

Front atmosferycznym który w dniu wczorajszym przyniósł dynamiczną pogodę w naszej części Europy jest już daleko na południu kontynentu. Za frontem spływa chłodniejsza masa z północy. Dziś jeszcze będzie bardzo ciepło jedynie w Europie Południowej. W naszej części kontynentu nadal dominują ośrodki niżowe i strefowa cyrkulacja powietrza.

Jednak w tym wpisie zajmiemy się ciepłym powietrzem i regionami, gdzie od paru dni jest naprawdę gorąco. Przedwczoraj upał wystąpił w Hiszpanii i Turcji. W wielu miejscach Europy słupki rtęci powędrowały ponad 20 stopni Celsjusza. Pisaliśmy o tym w tym wpisie.

Wczoraj temperatury w Europie również były wysokie. W wielu miejscach termometry wskazywały ponad 25 stopni ciepła. Ponownie najcieplejszym miejscem w Europie była Hiszpania. Tam do kolejnego dnia z upałami zabrakło naprawdę niewiele.

Widzimy, że aż w 10 miejscowościach słupki rtęci wzrosły ponad 26 stopni. Podobnie ciepło było w wielu regionach Turcji. Tam również temperatury powyżej 25 stopni wystąpiły w kilku regionach kraju.

Dzisiejszy dzień (piątek) również przyniesie wysokie temperatury na południu kontynentu. Analiza porannej temperatury pokazuje doskonale, że ciepłe powietrze ograniczy się już dziś tylko do regionów Europy Południowej.

Dzisiaj bardzo ciepło będzie już tylko w Hiszpanii, na południu Francji oraz w Turcji. Chłodne powietrze spłynęło już między innymi nad północne regiony basenu Morza Czarnego. Dziś w południowej Rosji, czy Ukrainie nie będzie już tak ciepło jak podczas ostatnich dni.

Do Europy Północnej wrócił mróz. Również w Europie Centralnej w wielu miejscach noc przyniosła przymrozki. Czeka nas zmiana pogody. Ataku zimy raczej się nie spodziewajmy, lecz przymrozki wrócą do naszej części Europy z pewnością.