Pogoda. Linia szkwału nad Polską. Wiatr powyżej 100 km/h. Burze wystąpiły na Pomorzu oraz w woj. warmińsko-mazurskim i na Suwalszczyźnie

Pogoda. Linia szkwału nad Polską. Burze wystąpiły na Pomorzu oraz w woj. warmińsko-mazurskim i na Suwalszczyźnie.

Dzisiaj pogoda w kraju jest dynamiczna za sprawą przemieszczania się wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „HANNA” znad Morza Północnego przez południową Skandynawię, dalej w kierunku Rosji. Początkowo cały kraj znalazł się ciepłym wycinku niżu, a do południowej, centralnej i wschodniej połowy Polski napłynęła wyjątkowo ciepła masa pochodzenia polarno morskiego ciepłego.

Szczególnie wysoka temperatura została odnotowana w południowej części Polski. W Opolu, ale także w woj. dolnośląskim i w Małopolsce było ponad 17 stopni. Ciepły sektor niżu najdłużej utrzyma się na południu Polski, tutaj front z opadami dotrze dopiero w pierwszej części nocy i będzie mniej aktywny niż w ciągu dnia.

Temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia zanotowana na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Wybrane dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB w Polsce

Woj. pomorskie

Podczas przechodzenia frontu występowały szkwały sięgające 120 km/h (Rozewie – latarnia morska), 110 km/h (Karżniczka), 95 km/h (Gdynia), 90 km/h (Łeba). Front dość szybko przemieszcza się w kierunku wschodnim. Silny wiatr nadal będzie się utrzymywał wieczorem i w godzinach nocnych.

Woj. zachodniopomorskie

Maksymalne porywy wiatru zanotowane do godziny 13:00: Świnoujście 80 km/h; Goleniów 95 km/h; Resko 90 km/h; Trzcińsko-Zdrój 85 km/h; Szczecin 75 km/h. W najbliższych godzinach nadal prognozowany jest silny wiatr o prędkości średniej od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h z zachodu i południowego zachodu, wieczorem od zachodu szybko słabnący. Początkowo możliwe są porywy do 100 km/h.
Dotyczy powiatów: gryfiński, stargardzki, świdwiński, Szczecin, szczecinecki, wałecki, łobeski, choszczeński, drawski, myśliborski, pyrzycki, goleniowski, policki, Świnoujście

Woj. warmińsko – mazurskie

Na stacjach meteo w ciągu ostatnich dwóch godzin odnotowano silne porywy wiatru południowo-zachodniego i zachodniego: w Mikołajkach 79 km/h, we Fromborku 86 km/h, w Elblągu 94 km/h. W ciągu najbliższych godzin nadal będzie utrzymywał się silny, porywisty wiatr o średniej prędkości 30-45 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego-zachodu i zachodu.

Woj. wielkopolskie

Sytuacja meteorolgoczna: Na obszarze województwa wielkopolskiego wystąpiły porywy wiatru o prędkości ponad 65 km/h. Dotychczas zanotowano: Poznań 83 km/h, Leszno 68 km/h, Piła 68 km/h, Radoszewice 76 km/h. W najbliższych godzinach prędkość wiatru będzie stopniowo malała.
Dotyczy powiatów: koniński, leszczyński, poznański, Konin, Poznań, gnieźnieński, gostyński, średzki, śremski, wągrowiecki, wolsztyński, wrzesiński, krotoszyński, pleszewski, słupecki, turecki, Kalisz, międzychodzki, nowotomyski, ostrowski, pilski, rawicki, kępiński, ostrzeszowski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, obornicki, szamotulski, grodziski, jarociński, kaliski, kolski, kościański, złotowski, Leszno

Woj. lubuskie

Na obszarze województwa lubuskiego wystąpiły porywy wiatru o prędkości ponad 70 km/h. Dotyczas zanotowano: Zielona Góra 72 km/h, Gorzów Wlkp 72 km/h, Słubice 68 km/h. W najbliższych 2-3 godzinach prędkość wiatru będzie stopniowo malała.

Woj. łódzkie

Na obszarze województwa łódzkiego zanotowano silny i porywisty wiatr południowo-zachodni i zachodni. Najwyższe dotychczas zanotowane porywy wiatru: Sulejów 72 km/h, Łódź 61 km/h a w pobliżu: Koło 76 km/h, Radoszewice 75 km/h, Kalisz 68 km/h. W najbliższych 2-3 godzinach prędkość wiatru będzie stopniowo spadała.
Dotyczy powiatów: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, pajęczański, poddębicki, rawski, tomaszowski, wieluński, pabianicki, skierniewicki, brzeziński, Piotrków Trybunalski, zduńskowolski, zgierski, Łódź, Skierniewice, łaski, łowicki, łódzki wschodni, kutnowski, łęczycki, sieradzki, wieruszowski

Woj. świętokrzyskie

Miejscami średnia prędkość wiatru południowo-zachodniego osiąga 50 km/h, a w porywach 85 km/h.

Woj. małopolskie

Miejscami średnia prędkość wiatru południowo-zachodniego osiąga 50 km/h, a w porywach 85 km/h.

Dane z detekcji wyładowań ukazujące, gdzie w czwartek przeszły burze

Na zdjęciach satelitarnych doskonale widać zachmurzenie i chmury burzowe w ciągu ostatnich 2 godzin. Front chłodny z opadami dotarł już do Warszawy. Tuż za frontem napływa chłodne powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym tworzą się słabiej rozbudowane chmury Cumulonimbus. Ich rozwój ma miejsce zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu oraz na Morzu Bałtyckim.

W kolejnych godzinach front chłodny kontynuować będzie wędrówkę na południowy-wschód. Obserwowane będą opady deszczu, jak i też silniejsze porywy wiatru powyżej 75 km/h w czasie przechodzenia frontu chłodnego i struktur konwekcyjnych.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 12.03.2020, 18 UTC

Strefa opadów konwekcyjnych rozciąga się z południowego-zachodu na północny-wschód i przesuwa się na wschód, południowy-wschód. Są to opady pochodzenia konwekcyjnego. Burze opuściły już Polskę i przemieściły się na Białoruś, chociaż pojedyncze wyładowania atmosferyczne mogą lokalnie występować do godzin wieczornych.

W kolejnych godzinach front z opadami i silnym wiatrem kontynuować będzie pochód na południowy-wschód. Oczekiwana jest również w dalszym ciągu istotna wymiana masy powietrza na znacznie chłodniejszą z zachodu, północnego-zachodu o cechach polarno morskich, która będzie kilkanaście stopni chłodniejsza.