26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Kolejny silny atak zimy. Przyniesie go “polski” niż

Kolejny atak zimy w Hiszpanii

Pogoda w Hiszpanii od wielu dni jest bardzo niekorzystna. Silny mróz i opady śniegu to prawdziwe zaskoczenie w regionie. Tymczasem dziś na Półwyspie Iberyjskim kolejny atak zimy. I to z Polskim akcentem.

Jeśli dokładniej przyjrzymy się mapie sytuacji barycznej nad Europą to widzimy, że wzdłuż południowych wybrzeży Hiszpanii przemieszcza się niż. Ośrodek niżowy posiada “polskie” imię. Niż BARTOSZ przyniesie dziś kolejne intensywne opady w Hiszpanii.

Silne śnieżyce i ulewy w Hiszpanii

Niż BARTOSZ przyniesie silne opady na północy, wschodzie i południowym wschodzie Hiszpanii. W większości wymienionych obszarów padał będzie śnieg. Na obszarach podgórskich śnieg padać może bardzo intensywnie. Na poniższej mapce widać, że lokalnie spaść może 80 mm opadu na metr kwadratowy. To bardzo duża suma opadowa.

W skutek intensywnych opadów w Hiszpanii dziś i jutro znów przybędzie śniegu. Kraj, który od wielu dni boryka się z silnym atakiem zimy, czekają jeszcze przynajmniej dwie doby śniegu i mrozu. Poniżej mapa prognozowanej pokrywy śnieżnej pod koniec dzisiejszego dnia. Wysokość pokrywy śnieżnej w górach na północy Hiszpanii przekroczy 130 cm. Jednak na nizinach również od wielu dni zalega śnieg, co jest rzadkością w Hiszpanii.

Pokrywa śnieżna w Hiszpanii

Rekordowy mróz w Hiszpanii

Silne opady śniegu to coś rzadko spotykanego w Hiszpanii. Jednak jeszcze większą anomalią pogodową jest mróz, który od wielu dni występuje w kraju. Przypomnijmy, że w przeciągu ubiegłego tygodnia dwa razy pobity został rekord mrozu w Hiszpanii. Piszemy o temperaturze na poziomie -35 stopni Celsjusza ! Więcej o rekordowych mrozach w Hiszpanii piszemy tutaj. Obecnie w wielu regionach Hiszpanii panuje mróz. Na północy kraju słupki rtęci wskazują nawet -8 stopni. To kolejny dzień od początku roku 2021, gdy w Hiszpanii panuje mróz silniejszy niż choćby w Europie Środkowej.