Pogoda na luty 2025 r. już jest i wskazuje jasny trend w naszych szerokościach geograficznych. Wiemy co będzie z zimą termiczną w tym okresie.
Duża dodatnia anomalia temperatury w prognozach na luty 2025
Mijający sezon zimowy 2024/25 w Polsce zapowiadał się w prognozach modeli klimatycznych z Europy i Ameryki Północnej jako szczególnie łagodny, co wciąż znajduje potwierdzenie w pomiarach na stacjach IMGW i prognozach na kolejne tygodnie. Osoby pragnące śnieżnej i mroźnej pogody mogą być zawiedzeni, bo styczeń z klimatologicznego punktu widzenia jest najchłodniejszym miesiącem w roku, ale przez postępujące ocieplenie klimatu to się zmienia. Najnowsze prognozy na luty 2025 przewidują bardzo niekorzystne warunki, zwłaszcza że w tym miesiącu przypadają kolejne tury ferii zimowych. Średnia temperatura ma być znacznie wyższa od normy, co jest wynikiem prognozowanej wysokiej aktywności cyrkulacji atlantyckiej oraz silnego, długo utrzymującego się wiru polarnego.
Prognoza anomalii temperatury na luty 2025 r. według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Ciepły luty przeważa w prognozach
Zgodnie z aktualnymi amerykańskimi prognozami sezonowymi modelu amerykańskiego CFSv2, w lutym 2025 nie przewiduje się długotrwałych napływów arktycznych i kontynentalnych mas powietrza i wielotygodniowej śnieżnej pogody w Polsce poza górami. Nawet sporadyczne okresy chłodniejszych warunków okażą się względnie rzadkie, choć w niektórych rejonach mogą wystąpić i wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Średnia temperatura, według najnowszych obliczeń, ma być wyższa o około 1,5-4°C w porównaniu do normy klimatycznej z lat 1991-2020. W tych okolicznościach opady śniegu, nawet jeśli wystąpią poza górami, szybko stopnieją, nie tworząc trwałej i wielotygodniowej pokrywy. Będą to głównie epizody zimowe w naszym regionie europejskim. Mróz dwucyfrowy będzie tylko w krótkim epizodach.
Spodziewane prawdopodobieństwo wystąpienia temperatur powyżej normy klimatycznej w Polsce i Europie w lutym 2025.
Polecamy: Potężny mróz -45°C na północy i dalekim wschodzie. Zima wraca do regionu. Na jak długo?
Najświeższa realizacja modelu ECMWF nie prognozuje długotrwałego okresu zimowego w lutym z intensywnymi mrozami i opadami śniegu w Polsce, jednak poza nielicznymi wyjątkami. Ryzyko, że średnia temperatura przekroczy normę wieloletnią, wynosi ponad 60-70%. Dlatego ryzyko sprawdzenia się takiego wariantu jest nadzwyczaj wysokie i wskazuje wyraźny trend miesięczny. Wygląda na to, że cała zima w naszym kraju zapisze się jako ciepła. Wyliczenia modeli pogodowe te nie są korzystne dla osób oczekujących typowo zimowych warunków w czasie kolejnych tur ferii zimowych. Dodatkowo na nizinach będzie trudno znaleźć miejsca z pokrywą śnieżną. Wygląda na to, że zimowe warunki mogą wystąpić na dłużej w górach oraz terenach podgórskich, ale i tam śniegu będzie mniej niż w latach ubiegłych, co ma związek z postępującym coraz wyraźniej w ostatnich latach ociepleniem klimatu.
Ciepły koniec zimy w prognozach. Pogoda ma szanse zaskakiwać na początku wiosny meteorologicznej
Prognoza miesięcznej anomalii temperatury powietrza na luty 2025 według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Przeczytaj również: Burze śnieżne i wichury ponad 100 km/h uderzą w Polskę. Nawet 40-60 cm śniegu.
Z prognoz modelu klimatycznych prognozowanego rozkładu ciśnienia atmosferycznego nad Europą wynika, że w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy na dużym obszarze kontynentu dominować będzie rozległy obszar podwyższonego ciśnienia, który znacząco utrudni częste wymiany mas powietrza. Dlatego też częstotliwość przechodzenia aktywnych zatok niżowych i frontów atmosferycznych może być nieco niższa. Tylko sporadycznie na jego peryferiach mogą występować układy niżowe, które mogą przynieść opady oraz krótkotrwałe zmiany temperatury w kierunku cieplejszego wzorca lub ochłodzenia. Jednak na ogół dominować będą dni cieplejsze od normy. Powinno mieć to wpływ na opady, jakie w lutym mają być zazwyczaj zgodne z normą. Aczkolwiek miejscami mogą wystąpić odchylenia powyżej lub poniżej średniej. Jednak prognozy te dotyczą głównie trendów opadów. Należy mieć na uwadze, że w przypadku anomalii opadów miesięcznych prognozy te charakteryzują się najniższą sprawdzalnością z dużym wyprzedzeniem czasowym.
Prognoza miesięcznej anomalii opadów według modelu ECMWF dla luty 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda negatywnie zaskoczy miłośników zimy w kolejnych tygodniach
Reasumując, ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zaskoczy negatywnie miłośników zimowej pogody poza górami. Nawet w górach śniegu będzie mniej niż w latach ubiegłych. Wygląda na to, że w przypadku braku istotnych zmian we wzorcu ciśnienia i geopotencjału, mijający sezon zimowy 2024/25 w Polsce będzie jedną z najcieplejszych w historii pomiarów instrumentalnych. Już kilka tygodni temu na podstawie najnowszych prognoz sezonowych z ECMWF, CFS, CanSIPS pokazywaliśmy, że trend jest jednoznaczny. Dlatego tylko nieliczne dni będą ze śniegiem i mrozem. Wygląda na to, że prognozowany jest dalszy wpływ silnego wiru polarnego, który nie ulegnie znaczącemu rozbiciu ani rozpadowi przez większą część lutego.
Prognozowana anomalia temperatury na luty 2025 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych
Wiosna negatywnie może zaskoczyć tych, którzy będą pragnąć wysokich temperatur
Prognozowana jest zima o stosunkowo łagodnym obliczu w czasie ostatniego miesiąca meteorologicznej zimy. Silny wir polarny w pierwszych tygodniach lutego może spowodować, że znaczne anomalie pogodowe przesuną się nam na okres wiosny meteorologicznej, gdy to ulegać zacznie rozpadowi zimowy wir polarny. Dlatego późne nawroty chłodu, niebezpieczne wiosenne przymrozki dla wegetacji i okresowe śnieżyce poza górami mogą mieć miejsce. W ten sposób, psując pogodę miłośnikom wysokich temperatur także w Polsce. Prognozy pogody nieustannie monitorujemy i podamy niedługo więcej informacji.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, ecmwf.int, copernicus.eu
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC