Najbliższe dni w pogodzie miną pod znakiem wysokich temperatur jak na początek astronomicznej wiosny. Coraz więcej jednak wskazuje, że na początku przyszłego tygodnia znacznie się ochłodzi. Do Polski napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Z powodzeniem rozwijać będzie się w nim konwekcja wewnątrzmasowa, za dnia będzie na ogół z dodatnimi temperaturami, natomiast nocami na minusie.
Kolejne dni mijającego tygodnia miną pod znakiem przyjemnej aury. Z wysokimi temperaturami jak na marzec w naszych szerokościach geograficznych. Silne i gwałtowne ochłodzenie czeka nas na początek przyszłego tygodnia, na termometrach nie zobaczymy nawet dwucyfrowych wartości na plusie, nocami możemy spodziewać przymrozków.
Co więcej spodziewane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej z chmur kłębiastych. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus zdolne będą do generowania wyładowań atmosferycznych.
Adwekcji chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego sprzyjać ma ulokowanie silnego wyżu w rejonie Wysp Brytyjskich i niżu, który z rejonu Skandynawii przez Bałtyk przemieści się nad Rosję. To właśnie pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi postępować ma napływ wychłodzonego powietrza, w którym z powodzeniem na początku tygodnia formować będzie się konwekcja wewnątrzmasowa z przelotnymi opadami a nawet burzami.
Prognozy te mogą jeszcze ulegać dalszym zmianom, ale trend z dużym ochłodzeniem na początku przyszłego tygodnia prognozowany jest przez wszystkie liczące się modele numeryczne.
Przed nami kilka ciepłych dni w pogodzie, o czym więcej pisaliśmy w artykule poniżej.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC