Przed nami nieco spokojniejszy okres w pogodzie. Dużo wskazuje, że ostatnia dekada marca przyniesie stabilne warunki pogodowe. Na ogół znajdować mamy się w obszarze wysokiego ciśnienia, z małą ilością opadów. Nie przewidywane są również dwucyfrowe mrozy. Dużo wskazuje, że największe spadki temperatury mamy już za sobą.
Do połowy miesiąca utrzymywała się istotnie nasilona strefowa cyrkulacja atmosfery. Przeplatana tylko przejściowymi wyżami, w przednich częściach układów niskiego ciśnienia napływało cieplejsze powietrze, natomiast w tylnych dużo chłodniejsze. Dynamika w pogodzie była bardzo duża i wiele osób zadziwiała. Mając na uwadze sezon jesieni, gdy nad Europą panowały wyże i blokowały wędrówkę atlantyckich niżów, tak przełom zimy i wiosny przyniósł istotnie nasiloną „strefówkę” z różnymi składowymi. Obserwowane były aż 4 wichury, nie brakowało zjawisk burzowych, dodatkowo w rejonie Grójca pojawiła się trąba powietrzna.
https://fanipogody.pl/tornado-grojec-minisuperkomorka-polska/
Większy spokój w pogodzie w najbliższych 5 dniach
Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym doszło do utworzenia się silnej blokady antycyklonalnej zarówno w polu przyziemnym, jak i też w środkowej troposferze. Niże przemieszczają się na ogół nad Skandynawią, zwłaszcza północną, jak i też Morzem Barentsa. Poszczególne strefy frontowe zahaczać będą w najbliższych dniach Polskę, przynosząc miejscami wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne.
Wiele wskazuje, że na początku przyszłego tygodnia spłynie do Polski chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Sprzyjać będzie temu specyficzny rozkład pola ciśnienia. Silny wyż ulokowany w rejonie Wysp Brytyjskich i niżu, który znad Skandynawii przemieści się w kierunku państw bałtyckich. Utworzy się tzw. pochylnia do chwilowego napływu chłodnego powietrza, zwłaszcza do wyższych poziomów izobarycznych. Do tego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem prognozy mogą ulegać większym i mniejszym zmianom. Na szczęście chwilowa adwekcja chłodu nie będzie aż tak odczuwalna przy ziemi. To zasługa wysoko znajdującego się już Słońca i względnie długiego dnia. Zazwyczaj w takiej sytuacji formuje się konwekcja wewnątrzmasowa z przelotnymi opadami i burzami. Śnieg jednak ze względu na ciepły grunt będzie mógł mieć trudności z utrzymaniem.
Sytuacja synoptyczna na dzień 20.03.2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na 20 marca 2019 r. (IMGW-PIB)
Noc ze środy na czwartek będzie jednak już dużo cieplejsza względem tej obecnej
W czwartek nieco cieplej
Prognoza na czwartek (IMGW-PIB)
W piątek wysokie temperatury w całym kraju, miejscami jednak wystąpią opady atmosferyczne
Prognoza pogody na 22.03.2019 r. (IMGW-PIB)
Weekend z przyjemną sytuacją pogodową w kraju
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)
Niedziela z możliwymi opadami (prognoza ta może ulec zmianie)
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda na 5 dni dla Polski: Będzie blisko 20 °C, potem może spaść śnieg”