16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Zima powróci dziś w nocy. Atak zimy, mróz i 12cm śniegu. Alerty IMGW dla Polski

Atak zimy w nocy w Polsce. Oblodzenie i opady śniegu. Pojawi się mróz

Pogoda podczas nadchodzącej nocy przynieść może atak zimy w wielu miejscach kraju. Zgodnie z prognozami w wielu regionach kraju wystąpi oblodzenie, a na południu spaść może nawet 12 cm śniegu.

Atak zimy nadciąga z północy. Ochłodzenie i opady

Od kilku dni pisaliśmy o dość mocnym ochłodzeniu, które rozpoczęło się dzisiejszej doby nad Polską. Już w porannej prognozie pogody pisaliśmy, że różnica temperatury między Polską południową, a północną sięgać będzie kilkunastu stopni Celsjusza. Pogoda potwierdziła prognozy. Z północny do kraju spływać zaczęło arktyczne, wychłodzone powietrze. W związku z tym w regionach północnych kraju zrobiło się chłodno. Nie jest to jeszcze mróz, ale w nocy sytuacja ta się zmieni.

Mróz w nocy w Polsce. Atak zimy w marcu

W drugiej części nocy w większości regionów Polski złapie mróz. Na północy kraju słupki rtęci spadną do -5 stopni Celsjusza. Lokalnie może być jeszcze chłodniej. Mróz pojawi się również w górach i na obszarach podgórskich. W okolicach zera w pasie od Lubelszczyzny po Dolny Śląsk. W związku z temperaturą oscylującą w okolicach zera to w tych regionach pogoda może być najbardziej niebezpieczna. Warto na bieżąco śledzić aktualną temperaturę w Polsce. Nie będzie to jakiś potężny atak zimy jak w styczniu, czy lutym. Z pewnością jednak kierowcy i piesi zachować muszą szczególną ostrożność na drogach i chodnikach.

Oblodzenie i opady śniegu. Na południu sypnie intensywnie

Sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia. Sytuacja jest rzadka, ponieważ alerty meteorologiczne dotyczą całej Polski. Większość obszarów Polski objęta jest ostrzeżeniem pogodowym przed oblodzeniem. Wszystko to związane jest z opadami deszczu marznącego oraz deszczu ze śniegiem. Ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem wydane zostały dla całej Polski. Alerty pogodowe obowiązują od godzin wieczornych do jutrzejszego poranka. W przypadku opadów śniegu ostrzeżenia obowiązują do piątkowego popołudnia.

Atak zimy. Ostrzeżenia IMGW dla Polski na noc

Prognozy potwierdzają atak zimy w nocy nad Polską

Aktualnie prognozy pokrywają się sytuacją bieżącą. Na północy kraju lokalnie pada deszcz marznący i deszcz ze śniegiem. Na południu Polski intensywnie pada śnieg. Spowodowane jest to jeszcze dodatnią temperaturą w wyższych partiach troposfery na południu kraju. Do Polski coraz silniej spływa arktyczne powietrze, dlatego też sytuacja ta zacznie się zmieniać.

Atak zimy. Opady w nocy nad Polską

Z każdą godziną opadów nad Polską będzie przybywać. Na południu Polski opady deszczu przechodzić będą w opady deszczu i śniegu. Rano na południu kraju będzie sypał już sam śnieg. Lokalnie, na krańcach Polski południowej będzie padać intensywnie. Modele wyliczają, że jutro o poranku w wielu miejscach na południu kraju leżeć może nawet do 12 cm świeżego śniegu. W związku z takimi prognozami jutrzejszy poranek może być naprawdę ciężki w wielu regionach Polski południowej.

Trudna sytuacja w nocy panować może w pasie Polski centralnej i wschodniej. Ponieważ temperatura przy gruncie oscylowała będzie w okolicach zera, opady mogą zamarzać na drogach i chodnikach. Prawdopodobnie w drugiej części nocy w pasie od Lubelszczyzny, przez Łódzkie po Dolny Śląsk możemy mieć do czynienia z oblodzeniem. Dlatego też apelujemy do pieszych i kierowców o zachowanie ostrożności. Na ten moment ciężko jest określić dokładną granicę, gdzie w nocy spadnie śnieg, a gdzie będzie to deszcz ze śniegiem i sam deszcz marznący. Jedno jest jednak pewne. Nadchodząca noc w pogodzie pokaże nam, że zima w Polsce nie powiedziała ostatniego słowa. Przypominamy, że bieżące położenie opadów, a także kierunek ich przemieszczania się śledzić można w naszej zakładce z radarem opadów.