16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 4/5 marca 2021 dla Polski. Wróci zima, spadnie śnieg. Wystąpi lekki mróz i oblodzenie

Pogoda. Opady piątek

Pogoda. W nocy z czwartku na piątek Polska znajdzie się w strefie przemieszczających z północy na południe frontów atmosferycznych. Z północy napływać będzie coraz chłodniejsze powietrze arktyczne. Ciśnienie powoli zacznie rosnąć z powodu nasuwania się klina związanego z ośrodkiem wyżowym ulokowanym w pobliżu Wysp Brytyjskich.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.03.2021, 00 UTC

Pogoda. Noc w Polsce

Pogoda. Górna zatoka niżowa nasunie się nad Polskę

Zmiany zajdą nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze, gdyż z północy nasunie się górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym powietrzem. Nad ranem niewielkie opady o charakterze konwekcyjnym mogą zdarzyć się w północnej części Polski. Istnieje niskie prawdopodobieństwo burz śnieżnych na Pomorzu i Warmii oraz Mazurach.

Pogoda. Górna zatoka niżowa.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 5.03.2021. 00 UTC. Doskonale widać, że przepływ ulegnie zmianie na północy. Dlatego do naszej części Europy zacznie docierać powietrze arktyczne.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza.

Pogoda. Dużo chmur, opady zimowe i postępuje od północy rozpogodzenia

Początkowo zachmurzenie duże i całkowite w całym kraju. Jednak z biegiem godzin wraz z przesuwaniem się frontu na południe postępować zaczną rozpogodzenia. Napływać zacznie znacznie suchsza masa arktyczna. W drugiej części nocy strefa największych opadów przesunie się do południowej części kraju. Początkowo ma być to deszcz, ale wraz z napływem coraz chłodniejszej masy opady zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Nad ranem opady zimowe są prognozowane na południu, wschodzie i częściowo centrum Polski. W Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm, a w Sudetach do 12 cm. Na drogach zrobi się ślisko, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Miejscami mogą utworzyć się marznące mgły.

Prognoza zachmurzenia i opadów na noc z czwartku na piątek według modelu SWISS-HD.

Pogoda. Opady Polska
Chmury i opady w Polsce
Opady i zachmurzenie w Polsce
Chmury i śnieg

Najchłodniej będzie na północy

Najchłodniej będzie w północnej części kraju, gdzie termometry pokażą od -5°C do -3°C. Cieplej jedynie nad samym morzem około 0°C. Na zachodzie termometry wskażą od -3°C do -1°C, natomiast w centrum od -3°C do 0°C. Na wschodzie przeważnie od -1°C do 1°C. W południowej części kraju od -2°C do 1°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem w piątek na obszarze Polski według modelu ICON.

Pogoda. Temperatura minimalna w Polsce

Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z zachodu i północnego-zachodu potęgujący odczucie chłodu.

Pogoda. Wiatr w Polsce w piątek.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognozowany obszar opadów nad ranem tutaj

Źródło grafik: dwd.de, wetter3.de, estofex.org, meteologix.com, meteomodel.com. ventusky.com