Pogoda. Mróz na początek grudnia. Czy to powrót prawdziwej zimy?

Jeszcze dziś pogodą w Polsce kształtują fronty okluzji, ale w najbliższych dniach dostaniemy się pod wpływ ośrodków wyżowych. Będzie zimno. Nocami w Polsce kilku stopniowy mróz. Jednak chłód nie potrwa długo.

Fronty nad Polską

Tak jak opisywaliśmy to w porannej prognozie pogody, poniedziałek przyniesie w Polsce jeszcze sporo chmur i przelotne opady deszczu, a na wschodzie śniegu. Po południu i wieczorem od południa kraj dostawać się zacznie pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Na niebie pojawią się rozpogodzenia, w związku z tym temperatury będą w nocy spadać poniżej zera.

Mróz w Polsce podczas najbliższych nocy

Mróz w Polsce

Już podczas nadchodzącej nocy praktycznie w całej wschodniej i południowej Polsce do czynienia będziemy mieli z ujemnymi temperaturami. Mróz nawet do -8 stopni w górach i na obszarach podgórskich. Na południowym wschodzie kraju do -2 stopni. Najcieplej nad samym morzem, gdzie słupki rtęci minimalnie przekroczą zero. Jeszcze chłodniejsza będzie noc z wtorku na środę, kiedy to słupki rtęci spadną poniżej zera praktycznie w całym kraju. Na wschodzie i południowym wschodzie mróz do -4 stopni. W górach mróz będzie jeszcze silniejszy. W przypadku rozpogodzeń, lokalnie mróz może osiągnąć na południu podczas najbliższych nocy nawet dwucyfrowe wartości.

Mrozy w Polsce

Tylko minimalnie wyższe temperatury czekają nad w Polsce podczas najbliższych dni. W najcieplejszym momentach doby słupki rtęci wskazywały będą 1-3 stopni powyżej zera. Jednak temperatury odczuwalne będą niższe. Mroźne, chłodne masy powietrza towarzyszyły nam będą do połowy tygodnia. Już w czwartek od południa do kraju nasuwać zacznie się sektor cieplejszych mas powietrza.

Ocieplenie w Polsce od czwartku

Ocieplenie w Polsce

Jeszcze w nocy z czwartku na piątek możliwe będą przymrozki w Polsce wschodniej. Jednak z każdą godziną w kraju robiło się będzie cieplej. Niestety nic nie wskazuje na to, że zimowe krajobrazy i temperatury wróciły do Polski na dłużej. Potwierdza to nasza długoterminowa prognoza pogody na grudzień. W piątek już w całej Polsce termometry wskażą dodatnie temperatury powietrza. Podobnie ciepło zapowiada się przyszły weekend. Wtedy to dostaniemy się pod wpływ ośrodków niskiego ciśnienia. W Polsce znów pojawią się opady i gorsza pogoda. Zanim jednak to nastąpi, przed nami kilka mroźnych, wyżowych dni w Polsce.