W poniedziałek Polska znajdzie w strefie rozległej zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii, w strefie przemieszczającego się od północnego – zachodu na południowy-wschód frontu. W godzinach południowych front chłodny będzie najprawdopodobniej przebiegać od Polesia po Dolny Śląsk, dodatkowo wzdłuż frontu spodziewane jest rozwinięcie się zaburzenia falowego, jakie urosnąć może do postaci mezoskalowego niżu, wzmacniając potencjał konwekcyjny. Na południe od strefy frontu napływać będzie powietrze zwrotnikowe, natomiast za frontem chłodne polarne morskie. Co warto ująć między północą a południem Polski będzie bardzo duży kontrast termiczny, jaki sięgnie aż 13 stopni.
Sytuacja synoptyczna na dzień 1.07.2019 r. godzina 12 UTC
Gwałtowne burze przejdą zwłaszcza na południu, częściowo centrum i wschodzie Polski
Pierwsze burze możliwe będą już przed południem w strefie chłodnego frontu atmosferycznego (niebieska, przerywana linia) – nie powinny im jednak towarzyszyć silne zjawiska. Większe prawdopodobieństwo, miejscami gwałtownych burz, wystąpi po południu na południu Polski. Występować wtedy będą bardzo korzystne warunki termodynamiczne – ML CAPE wg wyliczeń modeli może sięgać 1500-2500 J/kg, co w takiej sytuacji synoptycznej jest możliwe. Średni, pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze miejscami przekraczać może 08°C/100 m, średni stosunek zmieszania w dolnej warstwie mieszania sięgnie 13-15 g/kg, całkowite uwodnienie powietrza wyniesie do 40-45 mm. Warunki te wystąpią w strefie dość silnego przepływu powietrza (nad północną Polską zlokalizowana będzie strefa prądu strumieniowego), dodatkowo izohipsy będą się układać rozbieżnie – informuje Szymon Ogórek z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W obszarze o podwyższonej niestabilności prędkość wiatru na wysokości 850 hPa sięgnie 15-20 m/s, na wysokości 700 hPa około 25 m/s, a 500 hPa do 30-35 m/s. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgnie 20-25 m/s, 0-3 km do około 20 m/s. W zależności od stopnia rozwoju dolnego niżu, podwyższone mogą być również wskaźniki kierunkowego ścinania wiatru.
Powyższe warunki prowadzić mogą do rozwoju dobrze zorganizowanych i rozbudowanych komórek burzowych. Mogą to być zarówno superkomórki burzowe – zwłaszcza w pierwszej, izolowanej fazie rozwoju burz, ale także układy burzowe z segmentami szkwałowymi. Zagrożeniem związanym z burzami będą zarówno silne porywy wiatru – punktowo nie można wykluczyć porywów do około 100-110 km/h, także nawalne opady deszczu (w ciągu 10-20 min miejscami wysokość opadów deszczu sięgać może około 20 mm, całkowita wysokość opadów deszczu sięgać może 40 mm, w wyniku kumulacji możliwa jest większa suma) oraz opady gradu – burzom superkomórkowym może towarzyszyć grad do 2-5 cm – dodaje Szymon Ogórek z IMGW-PIB
Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny wydaje się rozwój gwałtownych burz późniejszym popołudniem na południu Polski. Czynnikiem wspomagającym tutaj będzie rozwój dolnego niżu. Burze powinny dość szybko rozwijać się do gwałtownego stadium. Na pozostałym obszarze rozwój burz w dzień może być blokowany przez spory deficyt wilgotności w dolnej troposferze, choć burze miejscami także będą możliwe i w przypadku ich rozwoju mogą być gwałtowne (przerywana pomarańczowa linia). Zagrożenie stanowić mogą zwłaszcza silne porywy wiatru oraz opady gradu – informuje IMGW-PIB
Z naszej strony możemy dodać, że burze utrzymają się szczególnie w pierwszej części nocy we wschodniej połowie kraju, następnie około godziny 1 we wtorek powinny znaleźć poza obszarem Polski.
Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałek IMGW-PIB
Najnowsze informacje pogodowe na
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Największe upały były JAK ZWYKLE na zachodzie naszego kraju, a najsilniejsze burze ochładzające powietrze będą JAK ZWYKLE na południu i wschodzie naszego kraju. Jak to doskonale widać, pogoda uwielbia ferować ekstremami. Szkoda jednak, że wyjątkowo tendencyjnie.
A skoro tak, to… popcorn, cola i blitzortung na wieczór! Ale najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że nie wiem czy wybrać popcorn o smaku „masło” czy może jednak o smaku „ser”. Natomiast w przeciwieństwie do wyboru smaku popcornu na ciekawie zapowiadający się wieczór, wpływu na nadchodzące warunki atmosferyczne nie ma się wcale.
Zatem pozostaje bierne oglądanie tego, co te mają do zaoferowania. Mając oczywiście nadzieję, że będzie bezpiecznie.