W pierwszy dzień lipca Polska będzie pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii o imieniu „NASIR”. Modele numeryczne prognozują, że przez nasz kraj przejdzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontem chłodnym, jaki może mieć tendencję do falowania. Przed strefą frontu atmosferycznego zalega gorąca i mocno niestabilna masa powietrza zwrotnikowego, która stopniowo będzie spychana dalej na południe przez chłodniejsze o kilkanaście stopnii powietrze i zastępowana powietrzem pochodzenia polarnomorskiego. Na skutek dużej różnicy ciśnienia pomiędzy południową i północną Europą. Nad polskim morzem ulokuje się odcinek prądu strumieniowego. Mimo że nie pokryje się on w całości z bardzo dużą niestabilnością, to i tak sprzyjać ma tworzeniu się burz, nawet o potencjale niszczącym. Na termometrach dziś od 31°C do 34°C. Od wtorku duże ochłodzenie i poniżej 27°C.
Wiele wskazuje, że przez województwo lubelskie przejdą przynajmniej dwie strefy bardzo silnych burz. Podstawowym zagrożeniem ze strony poniedziałkowych burz będą bardzo silne porywy wiatru od 70 km/h do nawet 130 km/h, prawdopodobne są także opady bardzo dużego gradu o średnicy od 2 cm do 6 cm prowadzące do dużych szkód.
Tak duży grad jest prawdopodobny zwłaszcza w przypadku wystąpienia burz superkomórkowych z bardzo silnymi prądami wstępującymi. Przeważnie mogą być to struktury typu wysookopadowego.
W zasięgu poniedziałkowych modele prognozują bardzo silne opady deszczu, których akumulacja może sięgnąć od 25 mm do 50 mm, punktowo prowadząc do zalań.
Istnieje niskie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej związanej z mezocyklonem, ale warto o ryzyku takiego zdarzenia wspomnieć. Zdecydowanie groźniejsze będą dziś bardzo silne porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego, jakie przekraczać mogą 100 km/h.
W poniedziałek trajektoria poniedziałkowych burz przebiegać ma z zachodu, niektórych z północny – zachodu na wschód, ale także południowy – wschód.
Przez większą część dnia warunki do rozwoju burz nie będą występować. Dogłębna analiza kilku modeli numerycznych na poniedziałek wskazuje, że pierwsze burze na obszarze województwa lubelskiego prawdopodobne są między 14 a 17.
Szczególnie groźnie może zrobić się późnym popołudniem, gdy z województw ościennych dotrą gwałtowne burze. Będą to najprawdopodobniej superkomórki burzowe z dużym gradem i silnym wiatrem, ale wiele modeli sugeruje przejście przez nasz region silnych układów burzowych. Wtedy szczególnie groźny może być wiatr.
Prawdopodobny jest nad województwem lubelskim dobrze zorganizowany system burzowy, nawet z wbudowaną linią szkwału oraz bow echo. Wtedy ryzyko niszczących porywów wiatru ma być znaczne i prędkość w porywach wynieść może od 70 km/h do 130 km/h, prowadząc do rozległych szkód wiatrowych.
Co warto dodać w silne wielokomórkowe burze wbudowane mogą być superkomórki burzowe, dlatego w takiej sytuacji oprócz niszczących wiatrów prostoliniowych możliwe są opady gradu o dużej średnicy.
Modele są zgodne, że w godzinach wieczornych oraz nocnych przeważający obszar województwa lubelskiego objęty będzie groźnymi burzami, nawet o charakterze bardzo groźnych nawałnic
Należy zachować szczególną ostrożność na trasie dzisiejszych burz.
Na dużą uwagę zasługuje prognozowana prędkość przemieszczania chmur burzowych, jaka wyniesie od 80 km/h do 110 km/h. Są to rzadko spotykane wartości i niezwykle groźne. W przypadku zauważenia chmury szelfowej zbliżającej się do nas od zachodu, północnego – zachodu zalecamy jak najszybciej znaleźć schronienie.
Modele wskazują, że burzowa aura utrzyma się także w porze nocnej, potencjał do przenoszenia niebezpiecznych porywów wiatru ma się zmniejszać, ale punktowo w pierwszej części nocy przekraczać mogą 100 km/h, może padać także grad. Wysoka będzie także aktywność elektryczna.
Burzowa aura utrzyma się nawet do drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek. Następnie burze zaczną opuszczać terytorium Polski.
Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody w regionie wynosi 90%.
Informacje dla Polski na dziś
NAJNOWSZE INFORMACJE POGODOWE NA
https://fanipogody.pl
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Widzę że niszczących nie mogli sobie odpuścić.
Główna strona i 4 słowa „niszczące”
Ten co moderuje stronę zna inne słowa w ogóle ?
Wątpię
Wytłumacz sobie, że jest to ich szczególny wyraz w takich sytuacjach i odpuść sobie takie komentarze albo idź na inny portal jeżeli wątpisz w ten 🙂
Prześledź sobie ich wpisy.
Co drugi wpis to „niszczący”
Spowoduje to że każdy będzie olewał takie wpisy, mimo sytuacji realnego zagrożenia.
Każdy się oczyta i przestanie się przejmować
Po części się z Tobą zgodzę, w szczególności kiedy nic szczególnego w ciągu dnia się nie wydarzy niektórzy mogą to tak odbierać. Aczkolwiek przeglądając w ostatnich godzinach mapę burz, widząc co się działo na Warmii i Mazurach nie można powiedzieć, że wyolbrzymili sytuację. Tym bardziej że to dopiero początek dnia. Pozdrawiam 🙂