Pogoda na 10 maja 2020 dla Polski. Będzie 25°C. Więcej chmur, burze na zachodzie

W niedzielę Polska znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Na pogodę wpływać będzie dziś niż ulokowany nad Niemcami. Z kierunków południowych zacznie napływać powietrze zwrotnikowe za frontem ciepłym. Burze niewykluczone są zwłaszcza pod wieczór i w nocy na zachodzie, południowym-zachodzie i północy kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.05.2020, 12 UTC

Dziś najmniej chmur ma być we wschodniej połowie kraju. W zachodniej i południowej części kraju wzrost zachmurzenia do umiarkowanego oraz dużego. Miejscami wystąpią opady deszczu oraz burze. W czasie burz opady od 5 mm do 15 mm. Najchłodniej poza obszarami górskimi i nad morzem ma być na Suwalszczyźnie, bo zaledwie 20°C, najwyższa temperatura jest prognozowana w woj. dolnośląskim aż 25°C. Jedynie na obszarach podgórskich i polskim wybrzeżu od 18°C do 21°C. Wiatr przeważnie słaby, porywisty zwłaszcza na południu Polski. W czasie burz porywy do 80 km/h.

Prognoza zachmurzenie i obszaru opadów w niedzielę według modelu SWISS-HD

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę.

Burze rozwiną się zwłaszcza wieczorem w zachodniej połowie kraju. Niewykluczone są struktury wielokomórkowe i 2-3 superkomórki burzowe Możliwy grad od 1 cm do 3 cm. Zwłaszcza lokalnie w woj. dolnośląskim i Ziemi Lubuskiej.

Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe. W nocy z niedzieli na poniedziałek aktywna strefa frontów atmosferycznych wkroczy do kraju. Mimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej burze występować mają zwłaszcza na północy Polski, gdzie prognozowane są silniejsze obszary wznoszenia w środkowych warstwach troposfery. Będą jednak one słabsze względem konwekcji burzowej rozwijającej się w ciągu dnia. Lokalnie burze utrzymają się nawet do godzin porannych w poniedziałek.

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.05.2020 i noc 10/11.05.2020 według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE TUTAJ

Położenie opadów i lokalnych burz tutaj