Pogoda na 11 maja 2020. Będzie 29 stopni, wystąpią gwałtowne burze z gradem w Polsce

Dzisiaj z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego oddzielająca zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Na południu i wschodzie zalegać ma jeszcze masa zwrotnikowa z południa Europy, natomiast na pozostałym obszarze za strefą frontową spływać ma powietrze arktyczne, morskie znad Grenlandii. Znajdziemy się w zasięgu ośrodków niżowych znad Skandynawii oraz płytkiego niżu przemieszczającego się znad Czech do Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.05.2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Tylko w południowej części kraju początkowo małe i umiarkowane. W niemal całym kraju do końca dnia możliwe są opady deszczu, miejscami również burze. Najgroźniejsze zjawiska burzowe lokalnie wystąpią w pasie od Suwalszczyzny i Podlasia po Opolszczyznę i Dolny Śląsk, w tym pasie prognozowane sumy opadów do 20 mm, 25 mm. W czasie burz możliwy grad. Przyjąć mogą one dziś postać zarówno superkomórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Niewykluczone zjawisko training storms, czyli tzw. kolejek konwekcyjnych, co może skutkować występowaniem dużej ilości opadów nad jednym obszarem, prowadząc do zalań. Niewykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej na omawianym obszarze, ale nie jest to duże prawdopodobieństwo. Najchłodniej będzie na wybrzeżu i Pomorzu, gdzie ma być zaledwie od 6°C do 10°C. Znacznie cieplej w centrum do 25°C. Najwyższe temperatury w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie od 27°C do 29°C.

Prognoza zachmurzenie oraz zjawisk pogodowych przez model SWISS-HD na poniedziałek

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 11.05.2020 o godzinie 15

Pogoda. Silny wiatr, ostrzega IMGW-PIB

Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, północny i północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie południowo-zachodni, w porywach do 75 km/h, także poza rejonami występowania burz, zwłaszcza na Pogórzu Karpackim. Wysoko w górach porywy wiatru do 110 km/h – informuje Małgorzata Tomczuk z IMGW-PIB.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognoza organizacji ESTOFEX na okres od 11.05.2020 do 12.05.2020

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i burz tutaj