Pogoda na 12 lutego 2021 dla Polski. Możliwe burze śnieżne i silny mróz

W piątek Polska pozostanie pod wpływem silnego wyżu „HELIDA” z centrum nad Skandynawią. Jednak w środkowej troposferze dalej dominować będzie zatoka wypełniona arktycznym chłodem, a na południowym-wschodzie i wschodzie zaznaczy się wpływ niżu „VOLKER” znad Europy Wschodniej. Pozostaniemy w napływie arktycznej masy powietrza z północy. Ciśnienie będzie rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.02.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.02.2021, 12 UTC

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 12.02.2021, 12 UTC. Ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Dotyczy poziomów izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

trajektoria wsteczna

W środkowej troposferze temperatura obniżyła się poniżej -35°C, co związane jest z obecnością górnej zatoki niżowej wypełnionej arktycznym chłodem, dlatego pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient temperatury, który objawiać będzie się dalszym rozwojem konwekcji w masie arktycznej głównie na Morzu Bałtyckim i północy kraju, ale opady z chmur Cb mogą zdarzyć się też w regionach Polski zachodniej i południowej.

zatoka chłodu

W dzień na ogół pogodnie, chociaż na wschodzie i zachodzie zachmurzenie duże i całkowite z niewielkimi opadami śniegu. W wielu regionach przelotne opady śniegu, a największe na Pomorzu do 10-15 cm śniegu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo burz śnieżnych z najbardziej rozbudowanych w pionie chmur Cumulonimbus w północnej części kraju. Temperatura maksymalna od -13°C do -5°C, nad morzem do -1°C. Wiatr na wschodzie silniejszy i porywisty, północno-zachodni i północny. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski według modelu ICON.

temperatura na wysokości 2 metrów
https://www.facebook.com/Meteoimgw/posts/3844994778900249

Prognoza zachmurzenia, obszaru i natężenia opadów atmosferycznych w piątek dla Polski według SWISS-HD.

zachmurzenie, opady 1
zachmurzenie i opady 2, 12.02.2021
zachmurzenie i opady na obszarze Polski

Prognozowana prędkość i kierunek wiatru w piątek na obszarze Polski.

Wiatr w Polsce

Aktualna temperatura

Położenie opadów