16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 12 marca. Koniec mrozów, ale wystąpią burze nad Polską. Uwaga na silny wiatr do 90 km/h

Pogoda na 8 maja. Burze nad Polską

Wczoraj nad Polską przechodził front atmosferyczny. Dziś 12 marca za frontem do kraju napłynęło nieco cieplejsze powietrze z południa. Będzie ono jednak chwiejne, a w skutek dużego gradientu pionowego temperatury nad krajem wystąpić mogą burze. Sprawdźmy zatem pogodę na piątek 12 marca dla Polski.

Pogoda 12 marca. Koniec mrozu w Polsce

Tak jak pisałem we wstępie wpisu, za frontem okluzji do kraju napływać zaczęło cieplejsze powietrze z kierunków południowych. W związku z tym, jeszcze wczoraj w kraju notowaliśmy o poranki nawet dwustopniowy mróz. Dziś słupki rtęci na zachodzie kraju wskażą nawet 8 stopni na plusie. Lokalnie, na zachodzie i południowym zachodzie Polski, podczas dłuższych rozpogodzeń nie możemy wykluczyć dziesiątki na plusie. Aktualną temperaturę nad Polską sprawdzić możecie pod tym linkiem.

Temperatura 11 marca w Polsce. Ciepły dzień

Nieco chłodniej w piątek będzie na wschodzie kraju. Podczas gdy na zachodzie będzie bardzo ciepło (jak na ostatnie dni), to na krańcach wschodnich termometry wskażą maksymalnie 4-6 stopni powyżej zera. Piątek będzie pierwszym dniem w Polsce od kilku dni, gdzie na nizinach od rana do nocy nie wystąpi mróz. Delikatne przymrozki możliwe wyłącznie wysoko w górach. Przejdźmy jednak do ciekawych zjawisk pogodowych jakie mogą wydarzyć się w Polsce w piątek 12 marca.

Piątek 12 marca może przynieść burze nad Polską

Każdy, kto śledzi nasz portal regularnie wie, że mamy fioła na punkcie burz. Gdy zjawiska burzowe mogą pojawić się w naszym kraju, nasze serca biją szybciej. W związku z dużym gradientem pionowym temperatury oraz dobrymi warunkami wiatrowymi dziś w Polsce rozwijać się będą chmury kłębiaste. Te najbardziej rozwinięte w pionie chmury generować będą wyładowania atmosferyczne. Pojawią się więc aktywniejsze burze w kraju. Kto wie? Może uda nam się rozpocząć sezon burzowy już dziś? Przykładowo w USA sezon burz wczorajszej doby rozpoczął się dość spektakularnie, od rozciągającej się na 700 km linii burz.

Burze nad Polską 11 marca 2021

Ciężko jest nam określić gdzie dokładnie przejdą dziś opady konwekcyjne, a tym bardziej burze. Konwekcja w chłodnej masie powietrza jest zazwyczaj rozproszona, a dzisiejsze warunki nie sprzyjają w dobrą organizację się komórek konwekcyjnych w większe struktury. Największe szanse na burze (i silne, przelotne opady deszczu) mają dziś mieszkańcy pasa od północnego zachodu, po południowy zachód. Najmniejsze szanse na wyładowania atmosferyczne na południu i północnym wschodzie Polski. Burze i komórki opadowe przemieszczały będą się dziś dość szybko z zachodu na wschód. Oczywiście zachęcamy do śledzenia burz i opadów na naszej odświeżonej przed sezonem burzowym zakładce z radarem opadów i burz. Zjawiska burzowe dziś nad Polską będą bardziej intensywne również za sprawą silnego wiatru w całym pionowym profilu troposfery.

Nadal bardzo silny wiatr w Polsce

Wczorajsze popołudnie i wieczór przyniosły w Polsce silne porywy wiatru. Piątek 12 marca nie przyniesie większych zmian jeśli chodzi o wiatr w Polsce.

Silny wiatr w Polsce 12 marca

Na powyższej mapie (model ICON, źródło wxcharts.com) widać, ze wiatr w Polsce w piątek będzie naprawdę silny. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewać się dziś możemy na zachodzie i w centrum Polski. Na nizinach wiatr wiał będzie z prędkością dochodzącą do 80 km/h. Jeszcze mocniej wiało będzie w górach i nad morzem, gdzie porywy wiatru przekraczały będą 90 km/h. Najsłabsze porywy wiatru (do 60 km/h) na wschodzie kraju. Wiatr wiał będzie z kierunków południowych, a po południu i pod wieczór zacznie zanikać.