Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 13 października 2022. Wyż nadal blisko Polski

Pogoda na 13 października 2022. Wyż blisko Polski


Pogoda przynosi nam piękne dni pełne słońca i bezchmurnego nieba. Czy pogoda na 13 października to zmieni? Zapraszam na szczegółową prognozę pogody. Dużo wyjaśni poniższa mapka z sytuacją baryczną na czwartek.

Pogoda na 13 października. Sytuacja baryczna
Pogoda na 13 października 2022. Sytuacja baryczna

Widzimy, że dynamiczna pogoda związana z niżami atlantyckimi zbliżać będzie się do Europy Centralnej. Jednak jeszcze w czwartek nie dotyczy to zupełnie Polski. Pogody w naszym kraju wciąż „bronił” będzie wyż, którego centrum znajduje się blisko wschodnich granic kraju. W związku z tym mam dla Was praktycznie same pozytywne informacje.

Pogoda na 13 października 2022. Ciepło w Polsce

Zacznijmy od temperatur powietrza w kraju. Dzisiejszy dzień będzie przyjemnie ciepły w Polsce. Na zachodzie i południowym zachodzie kraju będzie bardzo ciepło jak na połowę października. Spójrzmy na prognozę temperatury na czwartek 13 października.

Temperatura 13 października w Polsce

Do zachodnich granic kraju zacznie napływać cieplejsze powietrze z południowego zachodu i południa Europy. W związku z tym termometry na Dolnym Śląsku, w lubuskim, czy na Opolszczyźnie wskazać dziś mogą nawet do 18-19 stopni powyżej zera. Tylko nieco mniej na pozostałym obszarze Polski Zachodniej. W pasie centralnym temperatura dziś wzrośnie do 16-17 stopni. Chłodniej na wschodzie, ale tutaj również temperatury będą przyjemne, do 15-16 stopni Celsjusza. Wartości temperatury odczuwalnej mogą być jeszcze wyższe, ponieważ dzisiejszy dzień przyniesie nam dużo słońca. Temperatury nie będzie obniżał wiatr, który dzisiejszego dnia będzie w kraju praktycznie nieodczuwalny. Oczywiście pamiętajmy o bardzo chłodnych porankach. W skutek silnej radiacji ciepła nocami występują w Polsce przymrozki.

Dużo bezchmurnego nieba w Polsce

W tym akapicie pisał będę wyłącznie pozytywne rzeczy. Pogoda na 13 października przyniesie w Polsce mnóstwo słońca i praktycznie bezchmurne niebo. Zawdzięczamy to oczywiście sytuacji barycznej i temu, że Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.

Pogoda na 13 października. Bezchmurne niebo w Polsce
Pogoda na 13 października. Bezchmurne niebo w Polsce

Z rana, podobnie jak w ostatnich dniach mogą pojawić się poranne mgły. Jednak te w skutek silnego nasłonecznienia powinny dość szybko odpuścić. Pod wieczór prawdopodobnie wzrastać zacznie zachmurzenie na zachodzie kraju. Jednak opadów deszczy w czwartek w Polsce nie prognozujemy. We wstępie wspomniałem, że w nasz region powoli zbliża się zatoka niskiego ciśnienia. Nie płynie to jeszcze na pogodę w kraju, lecz powoli zacznie spadać ciśnienie atmosferyczne. W czwartek wieczorem barometry w kraju wskazywały będą już „tylko” nieco ponad 1020 hPa. Sprawdzamy, czy czeka nas załamanie pogody. Jak długo potrwa jeszcze babie lato?

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk