Silne przymrozki i lokalne mgły z wypromieniowania wystąpiły w Polsce. Sprawdzamy, gdzie było najzimniej

Silne przymrozki pojawiły się na obszarze Polski. Miejscami przymrozek pojawił się na wysokości pomiarowej 2 m, obszar przymrozków okazał się większy, niż sugerowały nam to modele numeryczne.

Silne przymrozki pojawiły się na obszarze naszego kraju. Sprzyjała temu sytuacja synoptyczna

Podczas minionej doby do Polski odsunął się Polski front chłodny. Przemieszczał się on przez nasz kraj od północnego-zachodu na południowy – wschód. Jedynie wczoraj w pierwszej części dnia na wschodzie kraju, wystąpiły śladowe punktowe i słabe deszczu na froncie chłodnym. Jednak w tym samym czasie od zachodu rozbudowywał się ośrodek wysokiego ciśnienia, który stabilizował warunki pogodowe. W Europie natomiast lokalnie występuje silny upał jak na październik.

Analiza synoptyczna na 10.12.2022, 00 UTC według IMGW-PIB dla Europy i obszarów przyległych

wyż baryczny
Antycyklon nad Polską

Miniona noc przyniosła sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu. Było to spowodowane występowaniem wyżowej aury i brakiem chmur oraz marginalną prędkością wiatru, a w wielu miejscach ciszą, przez co nie zachodziło pionowe mieszanie powietrza. Warunki pogodowe w Polsce kształtował mobilny antycyklon o imieniu Wim wędrujący z zachodu na wschód. Przymrozki wystąpiły szczególnie przy gruncie, w mniejszym stopniu oraz na ograniczonym obszarze na wysokości pomiarowej 2 metrów. 

Minimalna temperatura powietrza za okres od wtorku do środy na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB w Polsce

silne przymrozki w kraju
Ujemna temperatura w Polsce

Silne przymrozki w kraju. Temperatura minimalna na wysokości pomiarowej 5 cm (IMGW-PIB) w nocy z wtorku na środę na obszarze Polski

silne przymrozki przygruntowe z 11/12 października 2022
Silne przymrozki w Polsce, 12 października 2022

Wyż sprzyjał dużym spadkom temperatury oraz rozwojowi lokalnych mgieł

Należy podkreślić, że przy wyżowej pogodzie w październiku, niewielkiej prędkości wiatru i małego gradientu barycznego, występują sprzyjające warunki do wypromieniowania ciepła z podłoża. Wyż baryczny o imieniu Wim jest zbudowany z mocno wychłodzonej i suchej masy polarnej. Kilka wyżej wymienionych czynników nałożyło się na siebie, co doprowadziło do wystąpienia lokalnych przymrozków. Gdzieniegdzie rozwinęły się gęste, ale słabo rozciągnięte w pionie mgły radiacyjne, a lokalnie również z wyparowania nad zbiornikami wodnymi i rzekami. Wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego i prędkości wiatru, mgły i zamglenia zaczęły się rozpraszać oraz zanikać.

Silne przymrozki w Polsce. Szczególnie intensywne mgły, rozwinęły się na południu kraju. Dlatego też z samego rana widzialność była miejscami mocno ograniczona

silny przymrozki i mgła w Polsce
Mgła i zamglenia w Polsce

Przykład mgieł radiacyjnych i z parowania o wschodzie słońca

gęste mgły radiacyjne i adwekcyjne
Lokalne przymrozki i mgły w Polsce

Nisko zawieszona mgła radiacyjna o wschodzie słońca poza miastem

silne przymrozki w kraju
Silne mgły i zamglenia

Mgły radiacyjne najbardziej powszechne w nocy i o poranku w Polsce

Mgła z parowania, która uformowała się nad stawem hodowlanym na poniższej fotografii. Powstaje ona nad zbiornikami wodnymi, rzekami czy podmokłymi gruntami. Para wodna pochodząca z parowania ciepłej powierzchni zbiorników wodnych trafia na chłodne powietrze zalegające nad nią. Jeśli temperatura powietrza wzbogaconego parą wodną jest niższa od temperatury punktu rosy, rozpoczyna się kondensacja i nad zbiornikiem powstaje mgła. W przypadku tego typu mgieł ważne jest, aby wystąpiła znaczna różnica temperatury między powierzchnią morza a napływającym chłodniejszym powietrzem – najczęściej 10°C lub więcej. Mgły te występują głównie w chłodnej porze roku, a w szczególności nad obszarami morskimi gdzie spływa chłodne powietrze znad lądu. Na tych akwenach wodnych, zjawisko to nosi nazwę „dymieniem mórz”.

Mgła o wschodzie słońca

Silne przymrozki i lokalne mgły z wypromieniowania wystąpiły w Polsce. Sprawdzamy, gdzie było najzimniej
Mgła z wyparowania nad stawem

Z prognoz numerycznych wynika, że jeszcze chłodniejsza będzie noc 12/13 października 2022. Modele prognozują miejscami spadek temperatury przy gruncie -5°C/-2°C. Ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic południowych. Bardzo prawdopodobne, że przymrozek, pojawi się miejscami także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g. W obniżeniach może być poniżej -6°C, np. w Kotlina Orawsko-Nowotarska.

Fanipogody.pl