Przymrozki pojawią się znów w Polsce. Gdzieniegdzie powstaną mgły z wypromieniowania ciepła z gruntu. Sprawdzamy, gdzie mogą zostać odnotowane najniższe wartości.
Przymrozki wystąpią w nocy z wtorku na środę na obszarze Polski
W poniedziałek do Polski nasunął się front chłodny. Przemieszczał się on przez nasz kraj od północnego-zachodu na południowy – wschód. Należy wspomnieć, że dziś pierwszej części dnia na wschodzie kraju wystąpiły śladowe opady deszczu na froncie chłodnym o łącznej akumulacji około 0,1 mm – 0.2 mm na mkw. Ponadto w tym samym czasie od zachodu rozbudowywał się wędrowny ośrodek wysokiego ciśnienia. Stabilizował on warunki pogodowe w naszej części Europy. Znajdujemy się w zasięgu cyrkulacji strefowej. Niże wraz z zatokami i frontami są okresami przedzielane wędrownymi wyżami. To właśnie w ich zasięgu nocami i w godzinach porannych mamy największe spadki temperatury w warunkach radiacyjnych nocy, kiedy to intensywnie wypromieniowuje ciepło z gruntu.
Prognoza pola ciśnienia na 12 października 2022, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Radiacyjne wypromieniowanie ciepła w warunkach wyżowej nocy na obszarze Polski, pojawią się lokalne przymrozki
Noc z wtorku na środę przynosi sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu. Jest to spowodowane występowaniem wyżowej aury i brakiem chmur oraz marginalną prędkością wiatru, a w wielu regionach ciszą, przez co nie zachodzi pionowe mieszanie powietrza. Warunki pogodowe w Polsce kształtować ma w dalszym ciągu wyż o imieniu Wim. Przymrozki wystąpią zwłaszcza przy gruncie, w mniejszym stopniu oraz na ograniczonym obszarze na wysokości pomiarowej 2 metrów. Prognozuje się spadek temperatury do -3°C/-1°C. Punktowo w obniżeniach terenu na południu kraju, może wystąpić spadek temperatury do -5°C. Najniższe wartości będą notowane w kotlinach górskich oraz wszelkich obniżeniach terenu. W obrębie antycyklonu Wim zalega mocno wychłodzona i dość sucha masa polarna. Zatem przymrozki mogą pojawić się nie tylko przy gruncie, ale gdzieniegdzie również na wysokości pomiarowej 2 m, lecz nie powinny być duże i długotrwałe.
Przykład porannej mgły radiacyjnej z wypromieniowania ciepła z podłoża
Przymrozek w wielu regionach za sprawą bezchmurnej aury i adwekcji chłodnego powietrza polarnego
W nocy z wtorku na środę oraz w godzinach porannych jutro, przymrozek powinien zostać odnotowany w woj. lubelskim, na Mazowszu, gdzieniegdzie w woj. świętokrzyskim, lokalnie na Ziemi Łódzkiej. Ujemna temperatura może wystąpić także częściowo w Małopolsce i na Podkarpaciu.
Na ogół w wyżu obserwujemy intensywne ruchy zstępujące. Najniższe wartości na termometrach są notowane poza aglomeracjami miejskimi. W czasie wyżowych nocy, najniższe wartości są notowane przeważnie w obniżeniach terenu, gdzie zimne i ciężkie powietrze swobodnie osiada. Ciepłe powietrze natomiast intensywnie wypromieniowuje z gruntu.
Wygląda na to, że kolejna noc przyniesie silne przymrozki głównie w południowej części kraju przymrozki. Także noc 13/14 października 2022 może przynieść miejscami spadki temperatury poniżej zera. Następne noce raczej już bez przymrozków.
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie duże. Na północy słabe przelotne opady deszczu. Miejscami, zwłaszcza w centralnej i południowej oraz wschodniej części kraju, mgły ograniczające widzialność do 200 m, lokalnie do 100 m. Temperatura minimalna od 0°C do 6°C. Dużo cieplej w pasie nadmorskim od 7°C do 10°C, w kotlinach górskich lokalnie -5°C. Przy gruncie miejscami przygruntowe przymrozki do -3°C poza obszarami górskimi i podgórskimi. Wiatr słaby, na północy okresami umiarkowany, a nad morzem dość silny i porywisty, na południu zmienny, poza tym przeważnie południowo-zachodni i zachodni.
Orientacyjna prognoza minimalnej temperatury powietrza przy gruncie, 12 października 2022
Fanipogody.pl
1 komentarz do “Przymrozki znów pojawią się w Polsce. Lokalnie powstaną gęste mgły radiacyjne. Sprawdzamy, gdzie będzie najzimniej”
Możliwość komentowania została wyłączona.