Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 15 września. Fronty atmosferyczne nad Polską. Dużo opadów deszczu i silniejszy wiatr

Pogoda na 15 września dla Polski. Opady deszczu i wiatr w Polsce

W dniu wczorajszym na południe Polski nasunęła się strefa frontów atmosferycznych. Front przyniósł sporo opadów deszczu, które lokalnie były dość intensywne. Pogoda na 15 września nie przyniesie większych zmian. Podczas gdy strefa zachmurzenia frontowego wciąż zalegać będzie w południowej połówce Polski, kolejny front atmosferyczny wkroczy do Polski północno zachodniej.

Pogoda na 15 września. Fronty atmosferyczne nad Polską
Pogoda na 15 września. Fronty atmosferyczne nad Polską

Jak widać na powyższej mapie fronty atmosferyczne związane są z dość głębokim niżem, którego centrum znajdowało będzie się dziś na południu Skandynawii. Ciśnienie w centrum niżu spadło do około 990 hPa. Oznacza to zwiększony gradient ciśnienia, a więc i wiatr w naszym regionie. Zapraszam na prognozę pogody na czwartek dla Polski. Czytaj również: Wichura pojawi się w regionie

Pogoda na 15 września. Dużo opadów w kraju

Tak jak napisałem w tytule wpisu, czwartek przyniesie nam sporo opadów na terytorium Polski. Najbardziej intensywnych opadów deszczu spodziewamy się kolejny dzień w południowej połowie kraju. Tu wciąż zalegać będzie strefa zachmurzenia frontowego przynosząca ciągłe, wielkoskalowe opady. Poniżej widzimy mapę z prognozą opadów na dzisiaj. Jednak poranne obserwacje pokazują, że strefa najbardziej intensywnych opadów deszczu od godzin porannych rozciąga się od Wielkopolski, przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską, po południe Mazowsza i Lubelszczyznę. Widzimy więc, że główna strefa zachmurzenia i opadów przesunięta jest dziś nieco bardziej na północ względem wyliczeń modeli sprzed kilkunastu godzin. Nieco inny rodzaj opadów notowali będziemy dziś na północny kraju. Tutaj w skutek zalegania chłodniejszych, chwiejnych mas powietrza, w dobrych warunkach kinematycznych dochodziło będzie do rozwoju chmur kłębiastych.

Prognoza opadów na czwartek 15 września dla Polski
Prognoza opadów na czwartek 15 wrześnai dla Polski

W związku z tym opady na północy kraju będą miały charakter raczej przelotny, choć chmur opadowych wypiętrzy się w tych regionach dość sporo. Bez opadów w pasie centralnym kraju od lubuskiego, przez Wielkopolskę po Mazowsze i północ Lubelszczyzny. Tak jak wspominałem, niż którego centrum znajdzie się dziś na południu Skandynawii jest dość głęboki. W regionie panuje podwyższony gradient ciśnienia. W związku z tym pogoda na 15 września przyniesie nam odczuwalny wiatr w całej Polsce. Podczas gdy w pasie centralnym wiało będzie do 30-40 km/h, tak na północy kraju porywy wiatru sięgać mogą 60 km/h. To już wiatr silny, obniżający temperaturę odczuwalną. Zobacz również: Silne ochłodzenie przed nami. Przymrozki, a nawet mróz w Polsce

Prognoza temperatury na czwartek dla Polski

Skoro już wspomniałem o temperaturach, zobaczmy co w tym temacie przyniesie nam pogoda nam prognoza na czwartek.

Pogoda na 15 września. Prognoza temperatury powietrza dla Polski
Pogoda na 15 września. Prognoza temperatury

Czwartek przyniesie nam umiarkowane temperatury w Polsce. Najcieplej w pasie centralnym kraju. Spowodowane będzie to chwilami ze słońcem, które będzie miało szanse nieco ogrzać dolne partie troposfery. W związku z tym termometry w pasie centralnym wskażą dziś do 22-23 stopni Celsjusza. Chłodniej na południu i północy, gdzie słońce będzie przykryte chmurami. Tutaj liczyć dziś możemy na temperatury w okolicach 16-18 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne w czwartek będzie stabilne. Barometry w kraju pokazywały będą 1000 hPa. Po więcej prognoz pogody zapraszamy na stronę główną portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk