Wichura pojawi się w Polsce. Prędkość wiatru sięgnie 80 km/h na północy. Cyklon znad Skandynawii namiesza w pogodzie, możliwe rozproszone burze

Wichura związana z cyklonem znad północnej części Starego Kontynentu wystąpi w Polsce. Prognozowane są w północnej części naszego kraju porywy wiatru do 80 km/h. Pogłębiający się niż znad Skandynawii i przesuwający się nad Rosję wpłynie na warunki pogodowe w naszej części Europy.

Wichura pojawi się w Polsce. Sprawdzamy, gdzie i kiedy porywy będą największe

Wkraczamy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie. Wygląda na to, że druga część mijającego miesiąca będzie często przynosić dominacje ośrodków niskiego ciśnienia wraz ze strefami frontowymi. Oznacza to nic innego, że warunki pogodowe będą zmienne. Pojawiać będą się duże wahania ciśnienia, silniejszy wiatr, a nawet lokalne burze. Jest szansa, że w górach i na obszarach podgórskich wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozy wskazują, że na przełomie 2 i 3 dekady września Polska ma znaleźć się polu obniżonego ciśnienia.

Pogodę kształtować będą głównie ośrodki niżowe wchodzące w skład cyrkulacji strefowej i przechodzące z zachodu na wschód kontynentu, ale mogą pojawić się także nurkujące niże z dalekiej północy. Takie nurkujące niże z północy są zwiastunem zbliżającej się jesieni astronomicznej. Ponadto może pojawić się blisko Polski niż z południa Europy, ale to dopiero pod koniec bieżącego tygodnia. Zawsze prognozy niżów znad południowej części Starego Kontynentu obarczone są sporą niepewnością i do ostatniej chwili nie można być pewnym ich ulokowania oraz zasięgu stref frontowych.

Niżowa pogoda w kolejnych dniach. Pojawi się wichura

W czwartek Polska będzie pod wpływem niżu o imieniu QUEENIE. Po południowej stronie niżu dojdzie do zaostrzenia poziomego gradientu ciśnienia, wzrośnie również wyraźnie poziomy przepływ mas powietrza. Co więcej początkowo na południu naszego kraju zaznaczy się odsuwająca dalej na południe strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Ponadto od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się chłodny front atmosferyczny, za którym szerokim strumieniem spływać ma chłodniejsza masa z wysokich szerokości geograficznych.

Sytuacja synoptyczna na 15.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Wichura pojawi się w Polsce. Prędkość wiatru sięgnie 80 km/h na północy. Cyklon znad Skandynawii namiesza w pogodzie, możliwe rozproszone burze
Wichura w Polsce

Najsilniej powieje na Bałtyku, mocniejsze porywy również na wybrzeżu, nawet o skali wichury

Z tym omawianym dużym cyklonem jest związana rozległa zatoka niskiego ciśnienia, która zaznacza się na północy Europy i stopniowo rozbudowuje się na południe. Najgroźniejsze wichury na szczęście ominą nasz kraj. Najgroźniejsza pogoda z wiatrem przekraczającym 130-150 km/h, a nawet 160 km/h wystąpi na Morzu Norweskim i Północnym, natomiast w Polsce najsilniej powieje w dzielnicach północnych, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża, gdzie porywy wiatru mogą sięgnąć 60-80 km/h. Na otwartych wodach Morza Bałtyckiego według niektórych modeli prędkość wiatru może sięgnąć 90-110 km/h. Będzie to pierwszy tej jesieni sztorm. Według modelu WAM, fale na Bałtyku mogą sięgać 3-5 m wysokości. Najwyższe okazać powinny się w środkowej części wybrzeża.

Prognozowane porywy wiatru na 15.09.2022, 12 UTC dla Polski

Groźna pogoda
Dynamiczna niżowa pogoda

Prognozowane porywy wiatru, zbiorcza mapa maksymalnych porywów za okres od 14.09.2022, 12Z do 16.09.2022, 14 UTC

wichura w Polsce
Niż znad Skandynawii przyniesie silny wiatr, nawet o skali wichury

Wzrost prędkości wiatru od czwartku. Najsilniejsze porywy będą w zasięgu stref opadowych i burz w Polsce

Prędkość wiatru wyraźnie wzrośnie już w czwartek na północy kraju. Wietrzna będzie także noc z czwartku na piątek oraz piątek. Wtedy to porywy wiatru sięgnąć mogą do 50-75 km/h, najsilniej powieje wzdłuż gmin nadmorskich. Ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża. Dlatego lokalnie z uwagi na porywy wiatru przekraczające 20 m/s, czyli 72 km/h, pojawi się wichura. Na wybrzeżu porywy wiatru mogą przekraczać 75-85 km/h, a na otwartych wodach Morza Bałtyckiego przekroczą prawdopodobnie 90-110 km/h. Będzie więc panować sztormowa pogoda na tym akwenie, utrudniając przemieszczanie się jednostek pływających. Wygląda więc na to, że pogoda na tym obszarze coraz bardziej przypominać jesień. Zazwyczaj to właśnie jesienią i zimą mamy najwięcej wietrznych dni o skali wichury na północy kraju oraz na Bałtyku. W kolejnych miesiącach mogą pojawiać się jeszcze groźniejsze wichury z jeszcze większymi falami na tym akwenie, które mogą sięgać nawet 7-8 m.

Prognoza porywów wiatru za okres od 14.09.2022, 12Z do 17.09.2022, 06 UTC według modelu ICON

wir niżowy zmieni pogodę
Głęboki cyklon namiesza w pogodzie

W czwartek początek adwekcji wilgotnego, chwiejnego powietrza do naszego kraju. Koniec tygodnia z dużą dynamiką w pogodzie

Prognozuje się, że spłynie do nas początkowo wilgotna i chwiejna masa powietrza. Będą w tym powietrzu korzystne warunki do tworzenia się fotogenicznych struktur konwekcyjnych już od czwartku. Początkowo zaznacza się na północy, ale pod koniec tygodnia mogą wystąpić na przeważającym obszarze naszego kraju, przynosząc nawet lokalne burze. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero, możemy spodziewać się opadów drobnego gradu, a także rozproszonych zjawisk burzowych z wyraźnie wzrastającą prędkością wiatru z sektorów zachodnich. Będzie to efekt dużej różnicy ciśnienia w naszej części Europy. Dlatego też na Bałtyku prognozowana jest sztormowa aura z licznymi opadami i pojedynczymi burzami.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 14.09.2022, 12Z do 17.09.2022, 11 UTC według modelu ICON

wichury w Europie i w Polsce

Już od jutra, na północy naszego kraju oraz nad wodami Bałtyku, z powodu coraz silniejszego spływu chłodnego powietrza o dosyć chwiejnej równowadze termodynamicznej w dolnych partiach troposfery, będą występować korzystne warunki do masowego formowania się komórek i stref opadowo-burzowych z szybko nasilającą się prędkością wiatru. Najmocniej powieje w zasięgu konwekcji przekraczając 72 km/h. Lokalnie w dzielnicach północnych prędkość wiatru będzie o skali słabej wichury, która kwalifikować ma się na pierwszy stopień ostrzeżenia.

Wyliczana wysokość opadów za okres od 14.09.2022, 00Z do 17.09.2022, 15 UTC według modelu ECMWF

opady będą przelotne
Opady w Polsce

Fanipogody.pl