To nie koniec niebezpiecznej pogody w Polsce. Jesteśmy w porze przejściowej pomiędzy zimą a wiosną, co sprzyja dużej dynamice aury w kraju.
Niedziela wietrzna, w nocy kolejna wichura
Wieczór i noc z kolejną wichurą
Pod tym silnym strumieniem powietrza przemieszcza się kolejny, niewielki mezoskalowy niż atlantycki EBERHARD powstały z zafalowania na głównym froncie chłodnym, zmierzający znad Wysp Brytyjskich w naszym kierunku, którego wejście do nas spodziewane jest na schyłek dzisiejszego dnia, ale opady deszczu i deszczu ze śniegiem występujące na froncie ciepłym będą wchodziły nad Łużyce już od godzin południowych, szybko rozprzestrzeniając się na całe południe, a w nocy po wejściu niżu do nas także nad dzielnice środkowe. Razem z niżem wchodzić będzie strefa bardzo silnego wiatru obejmującego całą południową część kraju, w porywach osiągającego prędkości 20, 25 m/s, a na całym Śląsku oraz w Sudetach jeszcze silniejszego 25 do 30 m/s. Niż ten bardzo szybko przemieszczający się na wschód z niewielką składową północną do jutrzejszego rana wyjdzie na pogranicze białorusko-ukraińskie. W jego tylnej części od północnego zachodu znad Jutlandii i Bałtyku rozpocznie się spływ powietrza chłodnego, przy nocnych rozpogodzeniach i słabnięciu wiatru, powodującego przejście temperatury przez izotermę zero nieco w dół na całej północy aż pod Kujawy, a na północnym wschodzie występowanie opadów śniegu. Wyraźne uspokojenie w atmosferze spodziewane jest dopiero na noc z poniedziałku na wtorek, a do tego czasu nadal wietrznie z tendencją do słabnięcia wiatru postępujące od północnego zachodu, ale opady przelotne deszczu i deszczu ze śniegiem na całym południu, a w górach i na północnym wschodzie śniegu spodziewane są do wtorku. Noc z poniedziałku na wtorek z lekkim przymrozkiem na północ od Międzyzdrojów po Włodawę. Jesteśmy w okresie bardzo szybko postępujących zmian warunków pogodowych, powodowaną przez nasilenie się dynamiki w całej troposferze charakterystycznej dla przechodzenia od chłodnej do ciepłej, a jesienią od ciepłej do chłodnej pory roku – informuje synoptyk Ryszard Olędzki z ICM-UW
Pogoda będzie dynamiczna, możliwe burze, potem opady śniegu
Wieczorem w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek pogoda będzie dynamiczna. Prognozowane są najpierw opady deszczu, natomiast w tylnej części niżu spłynie chłodniejsze powietrze i w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek opady zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem, punktowo mokry śnieg.
Poniedziałek z opadami mieszanymi, możliwe burze
W poniedziałek pogoda w kraju będzie dynamiczna. Znajdziemy się w chłodniejszym strumieniu powietrza, tworzyć ma się konwekcja. Lokalnie możliwe są burze. Chmury Cumulonimbus przynosić mają opady deszczu ze śniegiem, punktowo mokrego śniegu i krupy śnieżnej.
We wtorek chwilowa stabilizacja pogody
Pojutrze Polska znajdzie się w przejściowym klinie wysokiego ciśnienia. Przyniesie on poprawę pogody w kraju. Będzie jednak chłodniej, punktowo mogą wystąpić przelotne opady atmosferyczne.
Przejściowo spadnie również śnieg
Piątek z powolnym ociepleniem
Średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Polski
Bardzo ciepłe wiązki na okres powyżej 15 dni, nie widać powrotu zimy
Dużo wskazuje, że zima nie wróci na dłużej do Polski. Wskazują na to zgodnie wiązki modeli numerycznych. Oczywiście mogą w tym okresie zdarzać się epizody ze spływem chłodnego powietrza, przelotne opady śniegu. Na ogół będziemy jednak w strefowej cyrkulacji atmosfery, będzie wietrznie deszczowo i z napływem łagodnych mas powietrza.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
8 komentarzy do “Pogoda na 16 dni dla Polski: Uderzenie kolejnej niebezpiecznej wichury, burz i śniegu”