Pogoda na 16 dni dla Polski: Uderzenie kolejnej niebezpiecznej wichury, burz i śniegu

To nie koniec niebezpiecznej pogody w Polsce. Jesteśmy w porze przejściowej pomiędzy zimą a wiosną, co sprzyja dużej dynamice aury w kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „EBERHARD”

Niedziela wietrzna, w nocy kolejna wichura

Prognoza pogody na niedzielę. W całej Polsce wietrznie, miejscami wystąpią opady atmosferyczne (IMGW-PIB)
Prognozowane maksymalne porywy wiatru w niedzielę. Na obszarze całej Polski silny wiatr, prognoza modelu GFS na niedzielę do godziny 16 czasu lokalnego

Wieczór i noc z kolejną wichurą


Pod tym silnym strumieniem powietrza przemieszcza się kolejny, niewielki mezoskalowy niż atlantycki EBERHARD powstały z zafalowania na głównym froncie chłodnym, zmierzający znad Wysp Brytyjskich w naszym kierunku, którego wejście do nas spodziewane jest na schyłek dzisiejszego dnia, ale opady deszczu i deszczu ze śniegiem występujące na froncie ciepłym będą wchodziły nad Łużyce już od godzin południowych, szybko rozprzestrzeniając się na całe południe, a w nocy po wejściu niżu do nas także nad dzielnice środkowe. Razem z niżem wchodzić będzie strefa bardzo silnego wiatru obejmującego całą południową część kraju, w porywach osiągającego prędkości 20, 25 m/s, a na całym Śląsku oraz w Sudetach jeszcze silniejszego 25 do 30 m/s. Niż ten bardzo szybko przemieszczający się na wschód z niewielką składową północną do jutrzejszego rana wyjdzie na pogranicze białorusko-ukraińskie. W jego tylnej części od północnego zachodu znad Jutlandii i Bałtyku rozpocznie się spływ powietrza chłodnego, przy nocnych rozpogodzeniach i słabnięciu wiatru, powodującego przejście temperatury przez izotermę zero nieco w dół na całej północy aż pod Kujawy, a na północnym wschodzie występowanie opadów śniegu.
Wyraźne uspokojenie w atmosferze spodziewane jest dopiero na noc z poniedziałku na wtorek, a do tego czasu nadal wietrznie z tendencją do słabnięcia wiatru postępujące od północnego zachodu, ale opady przelotne deszczu i deszczu ze śniegiem na całym południu, a w górach i na północnym wschodzie śniegu spodziewane są do wtorku. Noc z poniedziałku na wtorek z lekkim przymrozkiem na północ od Międzyzdrojów po Włodawę.
Jesteśmy w okresie bardzo szybko postępujących zmian warunków pogodowych, powodowaną przez nasilenie się dynamiki w całej troposferze charakterystycznej dla przechodzenia od chłodnej do ciepłej, a jesienią od ciepłej do chłodnej pory roku – informuje synoptyk Ryszard Olędzki z ICM-UW

Prognoza porywów wiatru na niedzielę na godzinę 19 czasu lokalnego
Wichura zacznie wkraczać pod wieczór do południowo-zachodniej części Polski. Niebezpieczną pogodę w nocy z niedzieli na poniedziałek najbardziej odczują mieszkańcy południa.
Wichura ma być szczególnie niebezpieczna na południu Polski, porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h.
W drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek wichura dotrze m.in do Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpacia. Wietrznie, ale nieco mniej będzie na wschodzie. Duży gradient baryczny utrzymywać ma się po południowo-zachodniej części niżu. Prognoza na dzień 10 marca 2019 r. godzina 4 czasu lokalnego, model GFS
Prognoza porywów wiatru na poranek w poniedziałek. Wichura zacznie opuszczać Polskę

Pogoda będzie dynamiczna, możliwe burze, potem opady śniegu

Wieczorem w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek pogoda będzie dynamiczna. Prognozowane są najpierw opady deszczu, natomiast w tylnej części niżu spłynie chłodniejsze powietrze i w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek opady zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem, punktowo mokry śnieg.

Prognozowany obszar opadów w niedzielę o godzinie 19 czasu lokalnego, model GFS
Następnie opady zaczną przechodzić w śnieg. Prognoza na dzień 10 marca 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego, model GFS
Strefa opadów śniegu ma schodzić w nocy z niedzieli na poniedziałek na południe Polski. Prognoza modelu GFS na poniedziałek godzina 1 czasu lokalnego
W nocy z niedzieli na poniedziałek na coraz większym obszarze Polski opady będą przechodzić w śnieg i deszcz ze śniegiem, model GFS prognoza na 4 rano w poniedziałek.
Nad ranem w poniedziałek opady śniegu możliwe są w sporej części Polski. Śnieg jednak się nie utrzyma, panować mają dodatnie temperatury.

Poniedziałek z opadami mieszanymi, możliwe burze

W poniedziałek pogoda w kraju będzie dynamiczna. Znajdziemy się w chłodniejszym strumieniu powietrza, tworzyć ma się konwekcja. Lokalnie możliwe są burze. Chmury Cumulonimbus przynosić mają opady deszczu ze śniegiem, punktowo mokrego śniegu i krupy śnieżnej.

Sytuacja synoptyczna na poniedziałek godzina 12 UTC, model ICON

Prognoza pogody na dzień 11 marca 2019 r. Będzie stosunkowo ciepło jak na marzec, prognozowane są jednak w całym kraju przelotne opady również śniegu. Mogą pojawić się lokalne burze (IMGW-PIB)

We wtorek chwilowa stabilizacja pogody

Pojutrze Polska znajdzie się w przejściowym klinie wysokiego ciśnienia. Przyniesie on poprawę pogody w kraju. Będzie jednak chłodniej, punktowo mogą wystąpić przelotne opady atmosferyczne.


We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu ulokowanym na zachód od Portugalii. Północno-wschodnia część kraju będzie jeszcze na skraju zatoki niżu znad Rosji. W nocy mogą wystąpić niewielkie przymrozki.
Prognoza pogody na dzień 12 marca 2019 r. Zrobi się wyraźnie chłodniej, możliwe są słabe opady śniegu
Sytuacja synoptyczna na dzień 12 marca 2019 r. 12 UTC. Polska będzie pod wpływem wyżu ulokowanego na zachód od Wysp Brytyjskich. Warto zwrócić uwagę na nasuwający się układ frontów atmosferycznych położonych w zatoce niżu atlantyckiego znajdującego się pomiędzy Wielką Brytanią a Islandią. Spowoduje on powrót strefowej cyrkulacji atmosfery już w nocy z wtorku na środę, opadów i silnego wiatru.

Przejściowo spadnie również śnieg

Opady zaczną wkraczać od Niemiec we wtorek pod wieczór. W przedniej części frontu mogą być to miejscami opady śniegu.


Prognoza opadów na środę godzina 4 czasu lokalnego, model GFS
W środę w pierwszej części dnia opady dotrą do wschodniej połowy kraju. W przedniej części frontu padać ma śnieg, w tylnej natomiast już deszcz.
Prognoza pogody na dzień 13 marca 2019 r. W całym kraju z opadami, w pierwszej części dnia na wschodzie możliwy śnieg, wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru,
Sytuacja synoptyczna na dzień 13 marca 2019 r. Polska w zasięgu wieloośrodkowego niżu w strefie frontu atmosferycznego. Nie zabraknie silnego wiatru. Warto zwrócić uwagę na potężny wyż na zachód od Europy. Po krawędzi klina w kierunku naszej części Europy przemieszczać mają się układy niskiego ciśnienia wraz z frontami. Strefowa cyrkulacja wpływać na pogodę nawet w ostatniej dekadzie marca.
Prognoza pogody na 14 marca 2019 r. Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej, miejscami możliwe są opady atmosferyczne (IMGW-PIB)

Piątek z powolnym ociepleniem

Prognoza pogody na piątek dla Polski.

Średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Polski

Zima nie ma zamiaru wrócić do Polski
Na ogół pozostawać mamy w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery w ciągu najbliższych 10 dni. Nie zabraknie silnego wiatru i opadów, mogą pojawić się następne wichury w Polsce. Aurą w naszej części Europy sterować ma Atlantyk.

Bardzo ciepłe wiązki na okres powyżej 15 dni, nie widać powrotu zimy

Dużo wskazuje, że zima nie wróci na dłużej do Polski. Wskazują na to zgodnie wiązki modeli numerycznych. Oczywiście mogą w tym okresie zdarzać się epizody ze spływem chłodnego powietrza, przelotne opady śniegu. Na ogół będziemy jednak w strefowej cyrkulacji atmosfery, będzie wietrznie deszczowo i z napływem łagodnych mas powietrza.

Prognoza temperatury na 16 dni dla Lublina, wiązki esemble. Jak widać będzie bardzo ciepło, co zgadza się z ogólnym trendem CFS
Prognoza wiązek modelu GFS-ensemble 16 dni dla Warszawy