Uwaga! Kolejna wichura zbliża się do województwa lubelskiego. Wiatr do 85 km/h i śnieg

Pogodą od początku marca steruje strefowa cyrkulacja atmosfery. W przednich częściach niżów barycznych napływają cieplejsze masy powietrza, natomiast w tylnych dużo chłodniejsze o zwiększonym stopniu niestabilności.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym widoczna jest rozległa bruzda niżowa rozciągająca się z północy na południe. Jedynie południe Starego Kontynentu jest pod wpływem wyżu znad Atlantyku. Na peryferiach rozległej zatoki przebiega prąd strumieniowy. Front polarny oddziela zróżnicowane termicznie masy powietrza, dlatego intensywność wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego jest znaczna, sprzyja on rozwojowi niżów barycznych.

Kilka godzin temu na froncie polarnym doszło do powstania zafalowania, które przekształciło się w stosunkowo płytki układ niskiego ciśnienia. Rozwój fali frontowej miał miejsce na froncie polarnym, który oddziela dwa zróżnicowane sektory powietrza. Niż „Eberhard” według najnowszych analiz synoptycznych wykształcił już swój własny system frontów atmosferycznych i zbliża się do Polski. Sytuacja synoptyczna na dzień 10.03.2019 r. godzina 12 UTC
Analiza synoptyczna DWD z dnia 10 marca 2019 r. Widoczny młody niż w rejonie Holandii, który zdążył już wykształcić swój własny system frontów atmosferycznych.
Najnowsze dane pomiarowe z dnia 10 marca 2019 r. godzina 17 czasu lokalnego. Niż atlantycki „EBERHARD” zbliżał się do wschodnich Niemiec. Zamknięty był izobarą 995 hPa. Chmury atlantyckiego niżu są już nad Polską wraz z opadami.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD z dnia 10.03.2019 r. godzina 17:50 czasu lokalnego
SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 10 marca 2019 r. godzina 18 UTC. Polska będzie pod wpływem pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia wraz z układem frontów atmosferycznych. Centrum niżu znajdzie się nad zachodnią Polską z prawdopodobnym ciśnieniem 994 hPa w centrum niżu. W kolejnych godzinach niż przemieszczać ma się dalej na wschód Polski.

Po południowo-zachodniej stronie narastać ma prędkość wiatru. Najspokojniej będzie na północy Polski

Prognozowane porywy wiatru na dzień 10 marca 2019 r. godzina 19 czasu lokalnego
Fala wiatru w kolejnych godzinach będzie przemieszczać się na wschód Polski. Najtrudniejsza noc czeka głównie mieszkańców południowo-zachodniej, południowej części Polski, tutaj prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h.
W nocy z niedzieli na poniedziałek centrum niżu znajdzie się m.in nad Mazowszem. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są po południowej, południowo-zachodniej stronie niżu.
Nad ranem w poniedziałek centrum niżu znajdzie się poza Polską. Największa prędkość wiatru oczekiwana jest na południu Polski, nawet ponad 105 km/h.

Fala wiatru wczesnym rankiem zacznie opuszczać Polskę. Jednak wietrzna aura utrzyma się przez cały poniedziałek.

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 85%

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z zachodu i północnego zachodu. Zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem.
Uwagi: Brak.

Ostrzeżenie 18/2019
Ważne:
Od: 2019-03-11 00:00
Do: 2019-03-11 07:00
synoptyk IMGW-PIB: Kamil Walczak
Czas wydania: 2019-03-10 13:26

Opady w strefie schodzącego frontu okluzji zaczną przechodzić w śnieg najpierw w północnych województwach w nocy z niedzieli na poniedziałek
W tylnej części niżu rozpocznie się spływ chłodnej masy powietrza, opady w strefie schodzącego frontu okluzji przejdą w śnieg. Nad ranem centrum niżu znajdzie się nad Białorusią.
W poniedziałek rano opady śniegu przewidywane są w sporej części Polski, w tym także na Lubelszczyźnie.

Bieżące położenie opadów pod adresem poniżej

Pogoda na 16 dni dla Polski

O wichurze szczegółowo dla Polski