Pogodą od początku marca steruje strefowa cyrkulacja atmosfery. W przednich częściach niżów barycznych napływają cieplejsze masy powietrza, natomiast w tylnych dużo chłodniejsze o zwiększonym stopniu niestabilności.
Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym widoczna jest rozległa bruzda niżowa rozciągająca się z północy na południe. Jedynie południe Starego Kontynentu jest pod wpływem wyżu znad Atlantyku. Na peryferiach rozległej zatoki przebiega prąd strumieniowy. Front polarny oddziela zróżnicowane termicznie masy powietrza, dlatego intensywność wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego jest znaczna, sprzyja on rozwojowi niżów barycznych.
Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na 10 marca 2019 r. godzina 18 UTC. Przeważający obszar Starego Kontynentu jest pod wpływem rozległej bruzdy niżowej. Jedynie południe Europy jest pod wpływem wyżu znad AtlantykuGłówny odcinek prądu strumieniowego przebiega na południe od Polski. Archiwalna już prognoza synoptyczna na dzień 10 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Na rozległym froncie polarnym rozciągającym się od Atlantyku aż po wschód Europy rozwinęło się zaburzenie falowe, które przekształciło się już kilka godzin temu w stale pogłębiający się układ niskiego ciśnienia wraz z własnym systemem frontów atmosferycznych. Korzysta on z adwekcji wirowości cyklonalnej, co powoduje jego dalszy rozwój. Wkrótce centrum znajdzie się jego nad PolskąSIGINICIFANT IMGW na dzień 10 marca 2019 r. Centrum niżu zamknięty izobarą 994 hPa znajdzie się nad zachodnią Polską. Nasz kraj ma być w strefie frontów atmosferycznych. W kolejnych godzinach niż przemieszczać ma się na wschód, a po południowej, zwłaszcza południowo-zachodniej stronie narastać ma gradient baryczny.Według pomiarów centrum dynamicznego, pogłębiającego się wtórnego układu niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim, który uformował się nad Oceanem Atlantyckim znajduje się nad wschodnimi Niemcami.W Polsce jeszcze spokojnie, ale nie w Niemczech. Po południowo-zachodniej pogłębiającego się niżu barycznego narasta gradient baryczny. Silny wiatr szczególnie daje się we znaki w centrum Niemiec. Wkrótce coraz mocniej zacznie wiać na południowym-zachodzie, częściowo zachodzie Polski.
Groźne godziny w pogodzie
Szczególnie groźna sytuacja będzie w pasie Polski południowej (IMGW-PIB)Z każdą godziną wzrastać ma prędkość wiatru. Prognozowane porywy wiatru na dzień 10 marca 2019 r. godzina 23 czasu lokalnego, model ECMWFW nocy z niedzieli na poniedziałek fala wiatru przemieszczać ma się zwłaszcza przez południową część PolskiPrędkość wiatru, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, ale także na Górnym Śląsku i w Małopolsce może punktowo przekroczyć 105 km/h. Nieco słabiej wiać ma na wschodzie, bo maksymalnie 85 km/h.Model ARPEGE, najpierw gwałtowna fala wiatru pojawi się na Dolnym Śląsku. Wiatr zacznie nasilać się koło 21 czasu lokalnego
W kolejnych godzinach fala wiatru przemieszczać ma się dalej przez województwa Polski południowej, model ARPEGE. Prognoza na dzień 11 marca 2019 r. godzina 2 czasu lokalnegoSilny wiatr w nocy z niedzieli na poniedziałek, nie ominie również Górnego Śląska, jak i też Małopolski i Podkarpacia. Porywy mogą przekroczyć 100 km/h. Prognoza modelu ARPEGE na dzień 11 marca 2019 r. godzina 4 czasu lokalnegoNad ranem stopniowo silny wiatr zacznie opuszczać Polskę, jednak gwałtowne podmuchy z gradientu są prawdopodobne zwłaszcza w Małopolsce, jak i też na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Chociaż najgroźniej ma być na południu Polski nawet powyżej 100 km/h.Nad ranem w poniedziałek główna fala wiatru zacznie opuszczać Polskę. Prognoza porywów wiatru na niedzielę na godzinę 7 czasu lokalnego, model ARPEGEGłówna fala wiatru powinna wyjść z Polski do godziny 8 czasu lokalnego w poniedziałek.
Więcej o dynamicznej pogodzie i możliwych opadach śniegu, na skutek spływu chłodnego powietrza poniżej.