Marzec przynosi nam dużą dynamikę w pogodzie. Dawno nie obserwowaliśmy tak wyraźnie nasilonej strefowej cyrkulacji atmosfery. Wtórne niże mają decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. W przednich częściach niżów występuje napływ cieplejszych mas powietrza, w tylnych natomiast następuje adwekcja chłodniejszego powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Przełom zimy i wiosny oraz ścieranie się zróżnicowanych mas powietrza wpływa na dużą dynamikę w pogodzie.
Wkroczenie tego dynamicznego, pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia prognozowane jest na schyłek niedzielnego dnia, ale opady deszczu i deszczu ze śniegiem występujące na froncie ciepłym będą wchodziły nad Łużyce już od godzin południowych dzisiaj, szybko rozprzestrzeniając się na całe południe, a w nocy po wejściu niżu do nas także nad dzielnice środkowe. Razem z niżem barycznym wchodzić będzie strefa bardzo silnego wiatru obejmującego całą południową część kraju, w porywach osiągającego prędkość ponad 90 km/h, a na całym Śląsku oraz w Sudetach jeszcze silniejszego powyżej 100 km/h. Wiatr do 80 km/h prognozowany jest na wschodzie. Niż ten bardzo szybko przemieszczający się na wschód z niewielką składową północną do jutrzejszego rana wyjdzie na pogranicze białorusko-ukraińskie. W jego tylnej części od północnego zachodu znad Jutlandii i Bałtyku rozpocznie się spływ powietrza chłodnego, przy nocnych rozpogodzeniach i słabnięciu wiatru, powodującego przejście temperatury poniżej zera na całej północy aż pod Kujawy, a w sporej części Polski także opadów śniegu i opady mieszane.
Możliwe burze
Dodatkowo, mając na uwadze dynamiczną sytuacje pogodową nie można wykluczyć burz. Chwiejność termodynamiczna wyniesie od 100 J/kg do 300 J/kg przy Lifted Index w okolicach 0ᴼC. W troposferze wystąpią umiarkowane, pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km do 25 m/s. Spodziewana jest inicjacja zarówno pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych nieco bardziej zorganizowanych i trwałych struktur konwekcyjnych. Zjawiska burzowe mogą trwać miejscami do pory nocnej. Na ich trasie prawdopodobne są porywy wiatru do 100 km/h, jak i też ulewnych, ale krótkotrwałych opadów deszczu i drobnego gradu do 1 cm.
Pogoda na 16 dni dla Polski
Położenie opadów i burz pod adresem poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Uwaga! Kolejna niebezpieczna wichura zbliża się do Polski, porywy ponad 100 km/h, możliwe burze. Spadnie śnieg”