Uwaga! Kolejna niebezpieczna wichura zbliża się do Polski, porywy ponad 100 km/h, możliwe burze. Spadnie śnieg

Marzec przynosi nam dużą dynamikę w pogodzie. Dawno nie obserwowaliśmy tak wyraźnie nasilonej strefowej cyrkulacji atmosfery. Wtórne niże mają decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. W przednich częściach niżów występuje napływ cieplejszych mas powietrza, w tylnych natomiast następuje adwekcja chłodniejszego powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Przełom zimy i wiosny oraz ścieranie się zróżnicowanych mas powietrza wpływa na dużą dynamikę w pogodzie.

Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 10 marca 2019 r. godzina 12Z. Przeważający obszar Starego Kontynentu znajduje się pod wpływem rozległej bruzdy niżowej. W jej obszarze obserwowane są liczne układy niskiego ciśnienia. Prąd strumieniowy przebiega na pograniczu frontu polarnego, dochodzi na nim do zaburzeń, co przynosi dynamiczną pogodę w Polsce. Jedynie południe kontynentu europejskiego jest w zasięgu wyżu z centrum znad Atlantyku.
Sytuacja synoptyczna na dzień 10 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Doskonale widoczny front polarny rozciągający się od Oceanu Atlantyckiego przez Europę Zachodnia aż po wschód Starego Kontynentu. W obrębie rozległej bruzdy niżowej obserwowane są liczne układy niskiego ciśnienia. Najważniejszy pod kątem wydarzeń pogodowych w ciągu najbliższych kilkunastu godzin będzie rozwijający się na froncie polarnym niż, który otrzymał imię „EBERHARD”. W nocy z niedzieli na poniedziałek znajdzie się on nad Polską i przemieści dalej w kierunku Białorusi.

Wkroczenie tego dynamicznego, pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia prognozowane jest na schyłek niedzielnego dnia, ale opady deszczu i deszczu ze śniegiem występujące na froncie ciepłym będą wchodziły nad Łużyce już od godzin południowych dzisiaj, szybko rozprzestrzeniając się na całe południe, a w nocy po wejściu niżu do nas także nad dzielnice środkowe. Razem z niżem barycznym wchodzić będzie strefa bardzo silnego wiatru obejmującego całą południową część kraju, w porywach osiągającego prędkość ponad 90 km/h, a na całym Śląsku oraz w Sudetach jeszcze silniejszego powyżej 100 km/h. Wiatr do 80 km/h prognozowany jest na wschodzie. Niż ten bardzo szybko przemieszczający się na wschód z niewielką składową północną do jutrzejszego rana wyjdzie na pogranicze białorusko-ukraińskie. W jego tylnej części od północnego zachodu znad Jutlandii i Bałtyku rozpocznie się spływ powietrza chłodnego, przy nocnych rozpogodzeniach i słabnięciu wiatru, powodującego przejście temperatury poniżej zera na całej północy aż pod Kujawy, a w sporej części Polski także opadów śniegu i opady mieszane.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru według modelu GFS na dzień 10 marca godzina 16 czasu lokalnego.

Prognoza porywów wiatru na niedzielę godzina 19 czasu lokalnego. Prędkość wiatru zacznie rosnąć początkowo na południowym-zachodzie kraju, wyliczenia modelu GFS
Zwłaszcza po południowo-zachodniej stronie niżu występować ma duży gradient baryczny. Najspokojniej tym razem będzie w północnej części kraju. Prognoza na dzień 10 marca 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego, prognoza modelu GFS
Największa prędkość wiatru jest prognozowana w województwach południowych, miejscami nawet przekraczając 100 km/h, zwłaszcza w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek.
Prognoza porywów wiatru na poniedziałek godzina 4 nad ranem. Największa fala wiatru przemieści się na południu Polski, obejmując takie województwa jak m.in woj. opolskie, ale także śląskie i małopolskie i Podkarpackie. Nieco słabiej wiać ma na wschodzie względem poprzedniej nocy.
Prognoza porywów wiatru na dzień 11 marca 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego. Fala silnego wiatru opuści Polskę.

Możliwe burze

Dodatkowo, mając na uwadze dynamiczną sytuacje pogodową nie można wykluczyć burz. Chwiejność termodynamiczna wyniesie od 100 J/kg do 300 J/kg przy Lifted Index w okolicach 0ᴼC. W troposferze wystąpią umiarkowane, pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km do 25 m/s. Spodziewana jest inicjacja zarówno pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych nieco bardziej zorganizowanych i trwałych struktur konwekcyjnych. Zjawiska burzowe mogą trwać miejscami do pory nocnej. Na ich trasie prawdopodobne są porywy wiatru do 100 km/h, jak i też ulewnych, ale krótkotrwałych opadów deszczu i drobnego gradu do 1 cm.

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od niedzielnego poranka do jutra do godziny 7 UTC.

Pogoda na 16 dni dla Polski

Położenie opadów i burz pod adresem poniżej

2 komentarze do “Uwaga! Kolejna niebezpieczna wichura zbliża się do Polski, porywy ponad 100 km/h, możliwe burze. Spadnie śnieg”

Dodaj komentarz