Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

PROGNOZA pogody na 16 dni dla Polski: Chwilowe ochłodzenie, potem gwałtowne ocieplenie i burze

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski. Chwilowe ochłodzenie, potem gwałtowne ocieplenie i burze w kraju.

Już jutro rozpoczynamy kwiecień. 4 miesiąc 2019 roku. Jaki trend będzie w nadchodzącym miesiącu sprawdzicie pod adresem poniżej.

W niedzielę przez Polskę wędruje mało aktywny front chłodny położony w płytkiej zatoce niskiego ciśnienia. Aktywność frontowa będzie niewielka i objawi się głównie wzrostem zachmurzenia i punktowymi, słabymi opadami deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Widoczny front chłodny schodzący od północnego zachodu, za którym spłynie chłodniejsze powietrze. Dodatkowo za frontem chłodnym, w strefie osiadania mas powietrza rozwinął się niewielki, wędrowny wyż „JANA”, jaki odegra kluczową rolę w kontekście sytuacji pogodowej na obszarze Polski.

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek niemal cała Polska znajdzie się pod wpływem mobilnego wyżu o nazwie „JANA” w napływie z północnego zachodu. Jedynie południowe dzielnice będą w mało aktywnej strefie frontowej. Na przeważającym obszarze kraju prognozowane są przymrozki. Niewielkie zachmurzenie, słaba siła wiatru i napływ powietrza z sektora północno zachodniego, północnego sprzyjać ma radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła z planetarnej warstwy granicznej, dlatego w wielu miejscach Polski prognozowane są przymrozki, trwający sezon grzewczy i sytuacja synoptyczna sprzyjać może utrzymywaniu się smogu pod wyżową inwersją.

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek. W niemal całym kraju możliwe są przymrozki (IMGW-PIB). Najcieplej według prognoz ma być na południu Polski.

Poniedziałek pod wpływem wyżu i bez opadów

Już jutro cały nasz kraj znajdzie się pod wpływem wędrownego wyżu o imieniu „JANA”. Wyżowa pogoda zapewni nam dużą ilość chwil ze słońce, nigdzie nie będzie padać. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Pod inwersją wyżową z powodzeniem rozwijać ma się konwekcja, której rozciągłość pionowa w skuteczny sposób będzie „blokowana” przez warstwy inwersyjne, dlatego nie będzie zdolna do wygenerowania opadów deszczu ani tym bardziej burz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC. Polska będzie pod wpływem wyżu o imieniu „JANA” z centrum nad południowym Bałtykiem. Cały nasz kraj cieszyć ma się przyjemną aurą, ale będzie dość chłodnie jak na początek kwietnia.

Prognoza pogody na dzień 1 kwietnia dla obszaru Polski (IMGW-PIB)

Noc z poniedziałku na wtorek, zwłaszcza na wschodzie, centrum i południu przynieść może spadki do ujemnych temperatur. Sprzyjać ma temu sytuacja synoptyczna. Słaby wiatr w obrębie mobilnego wyżu, który przesunie się nad Litwę, odbywać ma się adwekcja powietrza z północnego wschodu, niewielkie zachmurzenie w obrębie wyżu i słaby wiatr. Dodatkowo pod inwersją wyżową utrzymywać ma się całkiem sporo zanieczyszczeń, prawdopodobny jest powrót smogu na przeważającym obszarze Polski, mając na uwadze trwający jeszcze sezon grzewczy i sprzyjającą akumulacji zanieczyszczeń sytuacja synoptyczna. Nigdzie nie prognozuje się opadów atmosferycznych.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 2 kwietnia 2019 r. godzina 00 UTC.

We wtorek coraz cieplej, zmianie ulegać będzie kierunek napływu mas powietrza

Po chłodnych nadchodzących nocach nadejdzie cieplejszy wtorek. Wędrowny wyż oddalać ma się dalej w kierunku Rosji, istotne jednak rzeczy będą dziać się także w innych częściach Europejskiego Obszaru Synoptycznego pod kątem spodziewanej zmiany pogody. Przepływ wraz z dalszym odchodzeniem mobilnego układu wysokiego ciśnienia ulegnie zmianie z północno wschodniego na południowo wschodni. W tym samym czasie nad zachodnią Europę rozbuduje się górna zatoka wypełniona chłodem z dalekiej północy. Po jej wschodniej stronie odbywać ma się w następnych dniach adwekcja powietrza z południa Starego Kontynentu. Nad naszymi głowami natomiast w środkowej troposferze widoczny jest klin w polu geopotencjału. W całym kraju będzie słonecznie i bez opadów.

Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa (5500 m.n.p.g) na dzień 2 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC. Opisywane wyżej procesy widoczne na rycinie poniżej.

Prognoza pogody na dzień 2 kwietnia 2019 r. (IMGW-PIB)

W środę jeszcze cieplej, ale mogą pojawić się opady

Środa zapowiada się jeszcze cieplejsza względem wtorku. Napływać ma do nas dość ciepła masa z południa Starego Kontynentu, na zachodzie i północy możliwe są opady deszczu.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Zaczniemy dostawać się pod wpływ płytkiej zatoki niskiego ciśnienia w przyziemnym polu. Natomiast w górnych warstwach troposfery widoczna jest długa fala górna. Dalej odbywać ma się napływ bardzo ciepłego powietrza z południa Starego Kontynentu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 marca 2019 r. godzina 12 UTC

Południkowa cyrkulacja atmosfery przynajmniej do weekendu

Wygląda na to, że przynajmniej do weekendu pozostaniemy w południowym strumieniu mas powietrza Sprzyjać ma temu sytuacja synoptyczna. Górna zatoka niżowa wypełniona chłodem zanurkuje z północy Starego Kontynentu przez basen Morza Śródziemnego aż po północno zachodnią Afrykę. My będziemy przeważnie na jej peryferiach, ale w środkowych warstwach troposfery obejmować ma ona w drugiej części tygodnia nawet całą Polską.

W obrębie górnej zatoki niżowej tworzyć będą się liczne układy niskiego ciśnienia, zwłaszcza na jej peryferiach, dlatego spodziewane są przelotne opady deszczu, być może nawet burze.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Bezwzględna topografia baryczna na dzień 5 marca 2019 r. godzina 12Z. model GFS

Na termometrach w czwartek i piątek może nawet być nawet 20 st.C

Prognoza temperatury na sobotę, występować mogą opady atmosferyczne i burze

Jaki trend w pogodzie w perspektywie 16 dni?

W perspektywie najbliższych 16 dni utrzyma się temperatura w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko powyżej. Zdarzać będą się temperatury nawet przekraczające 20 st.C. Prawdopodobne są nawet burze i miejscami nieco więcej opadów. Poniżej wiązki z temperaturą powietrza do połowy kwietnia.

Warszawa

Krakowa

Poznań

Lublin

Bieżące położenie opadów, zachmurzenia i burz