Nadchodzą przymrozki do Polski. Będzie kilka stopni poniżej zera, potem ocieplenie i burze

W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem płytkiej zatoki niżowej. Od północnego zachodu przemieszcza się mało aktywny front chłodny, który objawia się on zwiększonym zachmurzeniem. Opady są mało prawdopodobne według najnowszych prognoz modeli numerycznych. Front objawi się w zmianie i narastaniu umiarkowanego wiatru z północnego zachodu, w ciągu dnia możliwe są porywy nawet do 15 m/s, głownie w północnej i zachodniej części kraju, na południu ma być jednak spokojniej.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 31 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Prognozowane położenie mało aktywnego frontu chłodnego w płytkiej zatoce niżowej wędrującego od północnego zachodu na południowy wschód

Przymrozki już najbliższej nocy

W nocy z niedzieli na poniedziałek już cała Polska znajdzie się pod wpływem wyżu o imieniu „JANA” z centrum nad Morzem Północnym. Z północnego zachodu, północy napływać ma bardzo chłodna i sucha masa powietrza, co przy niewielkim zachmurzeniu i słabnącym wietrze sprzyjać ma radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Dlatego prognozowane są przymrozki.

W najbliższych dniach sytuacja synoptyczna sprzyjać może miejscami większej akumulacji zanieczyszczeń, które potocznie są nazywane smogiem. Wszelakie pyły zawieszone gromadzić będą się pod inwersją wyżową, dlatego szczególnie zła jakość powietrza panować może w aglomeracjach miejskich większych miast już dziś wieczorem, ale także w nocy i jutro o poranku. W ciągu poniedziałkowego dnia na skutek wzrostu prędkości wiatru jakość powietrza ulegać ma poprawie, natomiast pod wieczór na skutek słabnięcia siły wiatru i wystąpienia silniejszej inwersji, pyły gromadzić będą się pod nią.

Kolejne dni przynieść mają wyraźną poprawę pogody. Cyrkulacja antycykloniczna ulegnie zmianie na cykloniczną. W najbliższym tygodniu prognozowane są również opady atmosferyczne, niewykluczone, że pojawią się także burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1 kwietnia 2019 r. godzina 00 UTC. Na południu Polski ulokowany ma być jeszcze mało aktywny front chłodny objawiający się tylko zwiększonym zachmurzeniem.

Już w drugiej części nocy i nad ranem obniży się do -4 stopni, nastąpi to w znacznej części kraju poza Podkarpaciem, Małopolską i częścią Śląska, w miejscu, gdzie utrzyma się w nocy końcówka zachmurzenia mało aktywnego frontu chłodnego. Przy gruncie spadki te mogą być nawet większe, zwłaszcza w obniżeniach terenu.

Na termometrach miejscami będzie chłodniej niż prognozuje to model ECMWF

W poniedziałek znajdziemy się już pod wpływem słonecznego, ale chłodnego i wędrownego wyżu o imieniu „JANA”, zaś w nocy z poniedziałku na wtorek prognozowane są kolejne przymrozki. Wyż już następnej nocy znajdzie się nad Litwą. Przepływ mas powietrza z północno wschodniego zmieniać ma się na południowo-wschodni. Wzrastać ma prędkość wiatru w ciągu dnia znów z porywami do 50 km/h. Ten wiatr i wzrost zachmurzenia średniego oraz spadek ciśnienia to objawy „zanurkowania” górnej zatoki w polu geopotencjału z północy kontynentu europejskiego przez zachodnią Europę aż po basen Morza Śródziemnego, ale to dopiero we wtorek. My w kolejnych dniach znajdziemy się w południkowej cyrkulacji powietrza. Na ogół po wschodniej stronie fali górnej. Okresowo „wyprze” ona w drugiej części tygodnia klin w polu geopotencjału, sprzyjając większej dynamice w pogodzie, pojawieniu się opadów, prawdopodobne są nawet burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC. Polska znajdzie się pod wpływem pogodnego i mobilnego wyżu o imieniu „JANA” z centrum w poniedziałek nad Morzem Bałtyckim. Adwekcja chłodnego powietrza pomimo wyżowej pogody sprzyjać ma dość niskiej temperatury, ale coraz silniejsza operacja słoneczna wpłynie na systematyczny wzrost temperatury.

Przymrozki w nocy z poniedziałku na wtorek obejmą głównie centrum, ale także wschód i południe kraju. Miejscami mogą być kilkustopniowe, zwłaszcza przy gruncie w dolinach i wszelakich obniżeniach terenu.

Prognozowana temperatura powietrza przez model ECMWF na poranek we wtorek. Najniższe temperatury zanotowane mogą być miejscami o poranku we wtorek przy adwekcji chłodnego powietrza z północnego wschodu.

Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 2 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC. Opisywane procesy poniżej widoczne niżej.

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski