Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Do województwa lubelskiego zbliżają się przymrozki. Powróci problem smogu


W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem płytkiej zatoki niżowej. Od północnego zachodu przemieszcza się mało aktywny front chłodny, za którym napływa dużo chłodniejsza masa powietrza. Tuż za frontem nad Wyspami Brytyjskich, w strefie osiadania mas powietrza rozwija się wędrowny wyż, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię „JANA”.


Dzisiaj w drugiej części dnia dotrą do nas chmury związane z mało aktywnym frontem chłodnym. Modele numeryczne prognozują zachmurzenie małe do umiarkowanego i brak opadów. Na termometrach zobaczymy od 13 °C do 16 °C w najcieplejszym niedzielnego dnia. Istnieje ryzyko, że lekko pokropi tylko na Roztoczu, ale dopiero pod wieczór. 
W nocy z niedzieli na poniedziałek niemal cały kraj będzie pod wpływem wyżu o imieniu „JANA” z centrum nad Morzem Północnym. Napływać ma do nas chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Do pierwszej części nocy na południu regionu utrzymać może się jeszcze zachmurzenie frontowe. 
Temperatura podczas nadchodzącej nocy wyniesie od -3 °C do 3 °C. Najcieplej będzie na południu regionu, gdzie najdłużej może utrzymać się tren zachmurzenia mało aktywnego frontu chłodnego. Największe spadki temperatury spodziewane są w centrum i północy regionu. Przy czym skrajna wartość prognozowana jest zwłaszcza w obniżeniach terenu, jak i też przy gruncie. Na ogół temperatura oscylować ma w okolicach 0 °C. Słabnący wiatr w porze nocnej i wyżowa pogoda sprzyjać może większej akumulacji zanieczyszczeń, potocznie nazywanych smogiem. 
W poniedziałek już cały kraj będzie pod wpływem mobilnego wyżu o imieniu „JANA” z centrum nad Morzem Bałtyckim. Z północy kontynentu europejskiego napływać ma chłodna masa powietrza. Będzie rześko, ale bez opadów za sprawą pogodnego układu wysokiego ciśnienia w centrum którego będzie nawet 1030 hPa. Na termometrach w regionie zobaczymy od 8 °C do 10 °C w najcieplejszym momencie dnia. 
Noc z poniedziałku na wtorek przynieść może spadki do ujemnych wartości temperatury na obszarze województwa lubelskiego. W regionie zobaczymy od -4 °C do -1 °C. Lokalnie przy gruncie, bądź w dolinach może być nieco chłodniej. Będziemy w dalszym ciągu pod wpływem mobilnego układu wysokiego ciśnienia „JANA” z centrum nad Litwą. Od północnego wschodu napływać ma chłodna i bardzo sucha masa powietrza. Pod inwersją wyżową w porze wieczornej i nocnej z powodzeniem gromadzić będą mogły się pyły zawieszone, potocznie nazywane smogiem. O poranku we wtorek w wielu miejscach naszego regionu występować może silne stężenie pyłów zawieszonych. Na szczęście nasilający się wiatr w ciągu wtorkowego dnia skutecznie oczyści powietrze. 
We wtorek wędrowny wyż przemieści się nad Rosję, przepływ zmieni się na południowo wschodni, dlatego do naszego regionu napływać będzie dużo cieplejsza masa powietrza. Na termometrach ma być ponad 10 °C.
W tym samym czasie z północy kontynentu przez Europę Zachodnią aż po basen Morza Śródziemnego rozbuduje się górna zatoka niżowa wypełniona chłodem. Po jej wschodniej stronie napływać ma do naszego kraju w kolejnych dniach coraz cieplejsze powietrze, a sama cyrkulacja ulegnie zmianie na południkową.
Po krótkim ochłodzeniu na początku tygodnia następne noce przyniosą już dodatnie temperatury. O trendzie w pogodzie na kwiecień 2019 r. oraz prognoza na 16 dni w linkach poniżej. 


https://fanipogody.pl/pogoda-na-kwiecien-2019-r-burze-temperatury/


https://fanipogody.pl/pogoda-na-16-dni-polska-burze/