Pogoda na 16 października. Fronty wkraczają do Polski. Opady deszczu, wiatr, ale i bardzo ciepło

Z każdym dniem niże atlantyckie delikatnie zbliżają się do Europy Centralnej. Jednak wciąż silny antycyklon ze wschodu Europy nie dopuści do całkowitej zmiany pogody w regionie. Pomimo, że front dziś nawet wkroczy do Polski to wciąż nie możemy mówić o pełnoprawnej cyrkulacji strefowej. Spójrzmy na mapę z sytuacją baryczną na dziś.

Pogoda na 16 października 2022. Sytuacja baryczna

Sytuacja na północnym zachodzie Europy wygląda wręcz książkowo. Północą kontynentu z zachodu na wschód suną kolejne niże. Wraz z nimi przemieszczają się fronty atmosferyczne. Przodem front ciepłu, doganiający go, prowadzący do okluzji front chłodny. I tak cyklicznie. Idealny obraz cyrkulacji strefowej, przebiegającej północnymi regionami Europy. Dziś jeden z frontów zahaczy o regiony północne i zachodnie kraju. Stąd pogoda na 16 października ulegnie delikatnego pogorszeniu. Zobacz również: Silna wichura w Europie. Mocniej powieje również w Polsce.

Pogoda na 16 października. Front na zachodzie kraju

Zgodnie z tym co napisałem we wstępie, nad zachodnie, północno zachodnie i północne regiony Polski wpływać dziś będzie strefa frontów atmosferycznych. Nad samą Polską fronty nie będą może już zbyt aktywne. Jednak przyniosą większe zachmurzenie i słabe opady deszczu.

Pogoda na 16 października. Słabe opady w części Polski
Pogoda na 16 października. Delikatne opady nad Polską

W godzinach porannych więcej chmur i przelotne opady deszczu prognozujemy na zachodzie kraju. Około południa więcej chmur i możliwe opady również na północy kraju. Do wieczora strefa zachmurzenia powinna objąć również centralne regiony kraju. Jednak im dalej na wschód i południe, tym prawdopodobieństwo opadów będzie malało. Na krańcach wschodnich i południowo wschodnich oczekujemy dziś całkiem sporo bezchmurnego nieba.

Wysokie temperatury w niedzielę nad Polską

Niże baryczne, które suną północą kontynentu przyczyniają się do napływu ciepłych mas powietrza. Ciepło płynie do nas z południowej i południowo zachodniej Europy. W związku z tym pogoda na 16 października przyniesie nam wysokie temperatury powietrza.

Temperatury w Polsce w niedzielę16 października
Temperatury w niedzielę 16 października

W regionach zachodnich Polski termometry wskazywać mogą dziś nawet w okolicach 18-20 stopni Celsjusza. Tylko nieco chłodniej na wschodzie, gdzie dziś spodziewamy się w okolicach 14-15 stopni Celsjusza. Na wschodzie za to więcej słonecznego nieba. Na słońcu, poza wiatrem temperatury odczuwalne będą nieznacznie wyższe od tych wskazywanych na termometrach.