Pogoda na 16 stycznia 2021. „Śnieżny szkwał”, możliwe burze śnieżne. Nasilający się mróz w Polsce

Dzisiaj Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu „DIMITRIOS”, który przemieszczać będzie się z północy na południe wraz z frontem okluzji chłodnej. Na tyłach niżu ma napływać coraz chłodniejsze powietrze arktyczne kontynentalne. Prognozowane są intensywne opady śniegu z zawiejami i zamieciami śnieżnymi, a nawet burze śnieżne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.01.2021, 12 UTC

W sobotę zachmurzenie duże i całkowite, miejscami z większymi przejaśnieniami, a na północnym-wschodzie również z rozpogodzeniami ze względu na napływ suchszego powietrza arktycznego kontynentalnego. Strefa opadów śniegu przemieszczać ma się z północy na południe. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 5-15 cm. Szczególnie dużo śniegu spadnie na północy, gdzie występuje od wielu godzin „efekt morza” oraz na wschodzie, w obrębie frontu okluzji. Najpóźniej intensywne opady śniegu dotrą do południowej części kraju. Lokalnie niewykluczone burze śnieżne.

Termometry pokażą od -10°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do -4°C w centrum. Najcieplej będzie na krańcach zachodnich do -1°C oraz nad samym morzem, gdzie termometry wskażą około 0°C. Wiatr ma być porywisty powodujący zawieje i zamiecie śnieżne do 50-60 km/h. Na drogach panować będą trudne warunki do jazdy.

Prognoza temperatury na drugą część dnia według niemieckiego modelu ICON

Prognoza zachmurzenia, opadów na cały sobotni dzień. Strefa intensywnych opadów przemieszczać będzie się z północy na południe.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów