Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Możliwe burze śnieżne. Mróz siarczysty poniżej -20°C, potem nagła odwilż w Polsce


Nie ulega wątpliwości, że wkroczyliśmy w najchłodniejszą część stycznia. Mróz będzie silny przez kilka dni. Na początku trzeciej dekady miesiąca w całym kraju prognozowana jest odwilż. Prawdopodobnie cyrkulacja strefowa przyniesie powrót temperatury typowej dla przedzimia w Polsce, nie zabraknie silnego wiatru, opadów, a nawet burz, które mogą wystąpić już w sobotę.

Pogoda. Silny mróz już w Polsce

Godzinny poranne w sobotę przynoszą największy mróz na wschodzie oraz w polskich górach. Najcieplej jest w tym czasie na zachodzie i północy kraju.

Wiele wskazuje, że najchłodniejsza noc będzie z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek we wschodniej połowie Polski. Spadki temperatury poniżej -20°C wystąpią zwłaszcza przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze. Najniższych wartości na termometrach są prognozowane poza obszarami górskimi na wschodzie i miejscami w centrum. Kwestia ocieplenia i zaniku śniegu w wielu regionach Polski w ostatniej dekadzie stycznia jest już przesądzona.

Już w nocy z soboty na niedzielę temperatura na północnym-wschodzie Polski może obniżyć się poniżej -20°C. Zimno będzie jednak w wielu regionach naszego kraju.

Wyliczenia modeli ICON oraz ECMWF na godziny poranne w niedzielę, gdy zostanie odnotowany największy mróz w Polsce od kilku lat.

W niedzielę nie zabraknie chwil ze Słońcem, ale w całym kraju temperatura będzie niska. Najniższe wartości na termometrach są prognozowane w centrum, wschodzie oraz na północnym-wschodzie. W wielu miejscach spodziewamy się dwucyfrowego mrozu w ciągu dnia. Najcieplej ma być na krańcach zachodnich i północnych.

Pogoda. Silny mróz w weekend i na początku przyszłego tygodnia

Apogeum niskich temperatur przypadnie na noc z poniedziałku na wtorek. Ponownie najchłodniej będzie na krańcach północno-wschodnich, wschodnich, ale silny mróz da się we znaki w wielu miejscach Polski. Prawdopodobnie spadki poniżej -26°C nie wystąpią na polskim biegunie zimna. Miejscami może pojawić się nieco więcej chmur niskich, które mogą ograniczyć radiacyjne wypromieniowanie ciepła.

Prognozowana temperatura powietrza na godziny poranne w poniedziałek. Widoczny wyraźny podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Na krańcach zachodnich zaznaczać zacznie się napływ cieplejszych mas powietrza.

Pogoda. Silne ocieplenie w prognozach

Prognoza wiązek modelu GFS na okres od 16.01.2021 do 26.01.2021 dla miasta Warszawa, wysokości izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g). Widoczne wyraźne ocieplenie na początku trzeciej dekady stycznia. Modele numeryczne zgodnie prognozują, że ostatnie dni stycznia nie przyniosą silnych mrozów, ale nocami i okresami w ciągu dnia należy spodziewać się przymrozków.

Zerknijmy jeszcze na wiązki modelu GFS na analogiczny okres jak powyżej tylko dla wysokości 2 m.n.p.g. Widać wyraźnie, że w pierwszych dniach trzeciej dekady stycznia temperatura wzrośnie powyżej 0°C. Prawdopodobnie tak silne spadki temperatury jak w połowie miesiąca nie wystąpią w ostatnich dniach miesiąca. Atlantyckie niże sprowadzać będą do kraju ciepłe masy powietrza.

Pogoda. Cyrkulacja strefowa przyniesie odwilż w trzeciej dekadzie stycznia

Prognoza średniej wartości ciśnienia na najbliższe 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i terenów przyległych. Cyrkulacja atlantycka przyniesie silne ocieplenie w Polsce. Wystąpi więcej opadów atmosferycznych. Mogą być to zarówno opady marznące, jak i też deszczu ze śniegiem i śniegu. W cieplejszych masach powietrza ma być to głównie deszcz.

Najchłodniej w 3 dekadzie stycznia będzie na północnym-wschodzie, gdzie termometry w ciągu dnia pokażą maksymalnie 2/3°C. W centrum, wschodzie i południu do 3°C/4°C. Najcieplej na zachodzie i południowym-zachodzie, gdzie temperatura okresami może wzrosnąć do 6°C/7°C.

Wkrótce więcej o trendzie w pogodzie na trzecią dekadę stycznia.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i burz