Pogoda na 19 marca 2020 dla Polski. Ostatni dzień „gorąca”. Będzie blisko 20°C. Burze nie wystąpią

Pogoda na 19 marca 2020 dla Polski. Ostatni dzień „gorąca”. Będzie blisko 20°C. Burze nie wystąpią.

Czwartek będzie ostatnim dniem, gdy na przeważającym obszarze naszego kraju zobaczymy ponad 15 stopni. Z północy na południe zacznie schodzić front chłodny, za którym zacznie odbywać się wymiana masy powietrza na chłodniejszą.

Znaczna część Polska znajdzie się jeszcze pod wpływem wyżu, ale północna połowa kraju znajdzie się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem „KARAKET” znad Rosji. W piątek zasięg ciepłego powietrza ograniczy się tylko do dzielnic południowych, natomiast w weekend znajdziemy się w powietrzu arktycznym. Za dnia będzie raptem kilka stopni na plusie, natomiast nocami od weekendu aż do połowy przyszłego tygodnia występować będą ujemne temperatury.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.03.2020, 12 UTC

Dzisiaj w północnej części Polski zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. W drugiej części dnia opady dotrą do Polski centralnej. Na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół umiarkowane i nie są prognozowane opady atmosferyczne. Temperatura wyniesie maksymalna od 6°C, 8°C na północy do około 15°C w centrum, natomiast na południu, a zwłaszcza południowym-zachodzie może być nawet 18°C – 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia. Wystąpi dziś podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ kraju. Na południu możliwe blisko 20 stopni.

Miejscami odchylenie temperatury w czwartek sięgnie ponad 12 stopni na południu Polski względem okresu referencyjnego 1979-2010

Z północy na południe schodzić będą słabe opady deszczu na mało aktywnym froncie atmosferycznym. Opady dotrzeć mogą w drugiej części dnia na Mazowsze i Podlasie.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Opady i położenie chmur tutaj