Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 2 września 2022. Kontynuacja wyżowej aury, ale temperatury nadal niskie

Pogoda na 2 września 2022. Wyżowa pogoda. Dużo słońca, ale niskie temperatury

W dalszym ciągu znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Wyżową pogodę zapewnia nam antycyklon z północy Europy. Jednak to również za jego sprawą do kraju wciąż spływa chłodne, polarne powietrze. W związku z tym temperatury w Polsce nadal nie będą wysokie. Pogoda na 2 września zapewni nam za to kolejny dość pogodny dzień w większości kraju.

Pogoda na 2 września. Wyż wpływa na aurę w Polsce
Pogoda na 2 września. Wpływ wyżu na aurę w Polsce

Bardzo niebezpieczna pogoda panuje wciąż na południu kontynentu. Tutaj prym w pogodzie wiodą ośrodki niskiego ciśnienia, a przez region praktycznie co dzień przechodzą burze i nawałnice. Wróćmy już do Polski, zapraszam na prognozę pogody na 2 września dla Polski.

Niezbyt wysokie temperatury powietrza

Zgodnie z tym co napisałem we wstępie wpisu, w nasz region spływa chłodne powietrze pochodzenia polarnego. Co prawda wędrując nad Skandynawią i Bałtykiem masy powietrza nieco ocieplają się, jednak nadal w kraju nie spodziewamy się wysokich temperatur powietrza.

Pogoda na 2 września. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na 2 września. Prognozaa temperatury

Jak widać termometry dziś niemal w całym kraju pokazywały będą w okolicach 20 stopni. Minimalnie powyżej dwudziestek pokażą termometry w południowej połowie kraju. Tylko nieco chłodniej, w okolicach 18-20 stopni w północnej Polsce. Najchłodniej na krańcach północno wschodnich, gdzie termometry wskazywały będą w okolicach 16 stopni. Widać więc, że pogoda na 2 września nie przyniesie nam dużych wzrostów temperatury, pomimo dość dużego nasłonecznienia.

Pogoda na 2 września. Wpływ wyżu. Opady tylko marginalne

Znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Barometry w Polsce również dziś wskazywały będą w okolicach 1020 hPa. Ciśnienie atmosferyczne jest wysokie i stabilne. W związku z tym nasze samopoczucie powinno być dziś dobre. Podobnie dobra będzie pogoda nad Polską jeśli chodzi o brak chmur i opadów. Poniżej prognoza zachmurzenia dla Polski wg. modelu ECMWF.

Dużo bezchmurnego nieba w piątek 2 września nad Polską
Brak zachmurzenia w Polsce 2 września. Opady tylko na północy

Na powyższej mapie łatwo zauważyć, że większość kraju pozostanie dziś w strefie bezchmurnego nieba. Chmury nawet gdy pojawią się w Polsce Południowej i centralnej, nie będą niosły ze sobą opadów atmosferycznych, a tym bardziej burz, czy zjawisk konwekcyjnych. Lekkie opady pogoda na 2 września przynieść może jedynie na północy kraju. Jednak również tutaj opady, o ile wystąpią to będą przelotne i o małej intensywności. Na koniec spójrzmy co widzą prognozy odnośnie wiatru w kraju.

Pogoda na 2 września 2022. Słaby wiatr na południu kraju
Pogoda na 2 września. Słaby wiatr w części Polski

Z prognozy wiatru widać, że mocniej powiać może jedynie w części południowej kraju. Związane jest to z lekko podwyższonym gradientem barycznym pomiędzy wyżem z północy, a niżami z południa kontynentu. Na południu Polski wiatr wiać może z prędkością do 50 km/h. W wyższych partiach gór siła wiatru sięgać może 60 km/h. Im dalej na północ kraju, tym wiatr będzie słabszy. W regionach północnych wiatr również będzie odczuwalny, jednak nie powinno wiać więcej jak 30 km/h. Na koniec wpisu zapraszam na stronę główną portalu. Dziś planujemy dodać jeszcze kilka wpisów z aktualnościami pogodowymi dla kraju i Świata.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk