Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 20 stycznia 2020 dla Polski. Wzrost ciśnienia atmosferycznego powyżej 1045 hPa. Podinwersyjny Stratus i mgły oraz opady. Burze nie wystąpiąW poniedziałek cała Polska znajduje się pod wpływem silnego wyżu o imieniu „EKART” z głównym centrum nad Wyspami Brytyjskimi i drugim na pograniu Niemiec, Polski oraz Czech.

Na przeważającym obszarze kraju dziś zachmurzenie duże, ale na północy i w centrum kraju prawdopodobne miejscowe przejaśnienia i rozpogodzenia. W południowej i centralnej Polsce prawdopodobne opady deszczu ze śniegiem, deszczu, punktowo, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie słabego śniegu. Punktowo na drogach może być ślisko.

Oprócz tego w strefie występowania chmur niskich i mgieł możliwe opady mżawki. W godzinach porannych utrzymywać będzie się jeszcze miejscami mgła ograniczająca widzialność do 100-200 metrów. Zanikająca około południa.

Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, nieco silniejszy pod wieczór nad morzem do 55 km/h.

Najwyższe ciśnienie atmosferyczne prognozowane jest na południowym-zachodzie i zachodzie Polski i przekroczy 1045 hPa. Nieco niższe we wschodniej połowie kraju, co ukazują ryciny z wybranych modeli. Są to wartości zredukowane do poziomu morza na poniedziałek.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek według modelu SWISS-HD

Na przeważającym obszarze Polski nie zabraknie dziś chmur niskich typu Stratus oraz Stratocumulus, dlatego pomimo dominacji wyżu nie mamy co liczyć na rozpogodzenia w wielu miejscach naszego kraju. W pierwszej części dnia nie zabraknie mgieł.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz