Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 22 sierpnia 2022. Sporo deszczu, burze i duży kontrast temperatury w Polsce

Pogoda na 22 sierpnia 2022. Burze nad Polską. Duża różnica temperatury

Weekend przyniósł nam bardzo wydajne opadowo burze, a także ulgę od upałów. Pogoda na 22 sierpnia nie przyniesie większych zmian. Znów w kraju pojawią się zjawiska burzowe. Na uwagę zasługuje również dość spora różnica temperatury pomiędzy wschodem i zachodem kraju. W dzisiejszej prognozie pogody na poniedziałek wytłumaczę również przyczyną tak dużego kontrastu termicznego w Polsce.

Pogoda na 22 sierpnia. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 22 sierpnia. Front ciepły nad Polską

Nad Polską znajduje się front atmosferyczny. Jest on związany z płytki niżem Karin, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Na południe od naszego kraju znajduje się kolejny niż Nicole. On również wpływa na pogodę w Polsce. Cały czas pod wpływem silnego antycyklonu znajduje się Rosja, gdzie mamy do czynienia z dobrą, słoneczną aurą. Na pozostałym obszarze Europy raczej niżowa pogoda z dużą ilością burz i opadów. Wróćmy jednak do Polski. Sprawdź również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Pogoda na 22 sierpnia. Bardzo duża różnica temperatury

Poniedziałek przyniesie całkiem sporą różnicę temperatury nad Polską. Podczas gdy na wschodzie kraju termometry wskażą nawet 28 stopni, na południowym zachodzie, na obszarach podgórskich temperatura może sięgać zaledwie 16 stopni Celsjusza. Ogólnie pogoda na 22 sierpnia podzieli kraj na dwie strefy. Bardzo ciepły, gorący wschód oraz zachodnią połówkę kraju, gdzie będzie umiarkowanie ciepło. Prócz spływu chłodniejszych mas powietrza przed frontem, na niższe temperatury na zachodzie wpływ ma zachmurzenie, które od rana obecne będzie w pasie od centrum po zachodnie granice kraju.

Dlaczego dziś nad Polską występuje taka różnica temperatury? Wszystko przez front atmosferyczny, który przesuwa się dziś delikatnie na zachód. Przed frontem spływają nieco chłodniejsze masy powietrza morskiego. Za frontem, na wschód Polski napływać zaczyna gorące powietrze z południowego wschodu. Powietrze to przyniesie upał w kraju już od jutra. Dziś jeszcze upał w kraju nie wystąpi, ale pogoda na 22 sierpnia przyniesie dzień gorący na wschodzie Polski.

Burze znów lokalnie mogą być groźne

Niestety poniedziałek 22 sierpnia przyniesie kolejne burze nad Polską. Znów, podobnie jak w poprzednich dniach zjawiska pogodowe mogą być groźne w kraju. W ostatnich dniach praktycznie codziennie informujemy Was o zalaniach i powodziach błyskawicznych jakie mają miejsce zwłaszcza na południu Polski. Pogoda na 22 sierpnia również przyniesie burze, które niosły będą lokalnie nawalne opady deszczu. Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami na dzisiejszy dzień wydana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie przed burzami na 22 sierpnia 2022. IMGW
Mapa ostrzeżeń przed burzami na 22 sierpnia. IMGW

Jak widać burze w dniu dzisiejszym występować będą we wschodniej połowie kraju. Ma to związek ze wspomnianym powyżej napływem ciepłych i bardzo wilgotnych mas powietrza z południowego wschodu. W wilgotnym i chwiejnym powietrzu dochodziło będzie dziś do rozwoju burz. Na ogół będą to izolowane komórki burzowe, a największym zagrożeniem jakie będzie niosła konwekcja będą intensywne, lokalnie nawalne opady deszczu. Niestety, kolejny dzień najsilniejsze opady występowały będą na krańcach południowych kraju. Dodatkowym zagrożeniem będzie dziś wolne przesuwanie się burz, przez co sumy opadowe nad danym obszarem mogą być bardzo duże. Pierwsze burze pojawią się już przed południem na obszarach podgórskich. Na pozostałym obszarze Polski Wschodniej największa aktywność burzowa wystąpi po południu i pod wieczór.

Wiatr dziś w Polsce pojawi się wyłącznie w strefie frontowej (zachód kraju) oraz a obszarach, gdzie przechodziły będą burze (południe i wschód). Wiatr na zachodzie w porywach sięgać może 40-50 km/h, podczas przechodzenia burz na południu czy wschodzie powiać może do 70-80 km/h. Widać więc, że dzisiejsze burze nie powinny nieść większych szkód wiatrowych. Ciśnienie atmosferyczne na stałym poziomie 1010 hPa. Zapraszam na stronę główną portalu. Jeszcze przed południem opublikujemy szczegółową pogodę na 5 dni oraz prognozę burzową na dziś i na noc z poniedziałku na wtorek.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk