Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 31 sierpnia 2022. Antycyklon wpływa na aurę w kraju

Pogoda na 31 sierpnia. Niskie temperatury. Wyż i mało opadów

W ostatnim czasie we wpisach często piszemy o coraz silniejszym wyżu QUINTIN, który wciąż wzmacnia się na zachód od Skandynawii. Pogoda na 31 sierpnia w Polsce również kształtowana będzie przez ten ośrodek baryczny. Wraz z niżem ORNELLA z zachodniej Rosji ośrodki te przyczyniają się do spływu chłodnych mas powietrza z północy. Przed nami zimne noce i poranki, jednak to dopiero za kilkadziesiąt godzin. Zobaczmy co pogoda przyniesie nam na dzisiejszy dzień.

Pogoda na 31 sierpnia. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 31 sierpnia. Sytuacja baryczna w Europie

Powyżej widzimy mapę z sytuacją baryczną na kontynencie na godzinę 12 UTC. Na pierwszy plan wysuwa się wspomniany wyż, który dominuje nad znacznym obszarem Europy. Wyż ten wpływa oczywiście dziś również na pogodę w Polsce. Powoli możemy przyglądać się niżom, które pojawiają się w regionie Islandii i Grenlandii. Te ośrodki przyniosą wichurę w Europie w okolicach weekendu, a gorszą aurę w Polsce w przyszłym tygodniu. Wróćmy do pogody na dzisiejszy dzień.

Pogoda na 31 sierpnia. Umiarkowane temperatury w kraju

Wspomniany wyżej spływ chłodnych mas powietrza powoduje, że temperatury w Polsce i regionie nie powalają na kolana. Wszyscy jeszcze pamiętamy zeszłotygodniowy upał. Pogoda na 31 sierpnia przyniesie nam temperatury w okolicach dwudziestu stopni Celsjusza.

Pogoda na 31 sierpnia. Prognoza temperatury
Pogoda na 31 sierpnia. Prognoza temperatury

Standardowo, podobnie jak w dniu wczorajszym, dziś cieplej będzie w południowej połowie kraju. Cieplej nie oznacza, że będzie bardzo ciepło. Termometry w południowej połówce Polski wskażą dziś zaledwie 20-22 stopnie Celsjusza. W okolicach dwudziestek będzie w pasie centralnym kraju. Maksymalnie 17-18 stopni na północy. Jednak w powietrzu czuć będzie, że jest to rześkie, chłodne powietrze z północy kontynentu, dlatego komfort termiczny wcale nie będzie dziś bardzo wysoki. Podczas gdy przygotowuję dla Was prognozę, żona z uśmiechem na ustach założyła swój ulubiony, jesienny sweterek do pracy. To już sporo mówi o temperaturach jakie panują o poranku za oknem. Na szczęście, temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał dziś wiatr. Dziś wiatr odczuwalny tylko na północy Polski, jednak będzie wiał on z bardzo małą siłą. Maksymalne porywy wiatru to dziś 10-20 km/h. Na południu Polski bezwietrznie.

Antycyklon wpływa na pogodę. Mało opadów w Polsce

Dostaliśmy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z północy kontynentu. Z jednej strony powoduje to spływ chłodu nad region, z drugiej zaś przynosi sporo chwil ze słońcem w Polsce. Nie jest tak, że nad Polską dziś będzie całkiem bezchmurnie i słonecznie. Adwekcja chłodnych mas powietrza przynosi również chwiejność w troposferze. W połączeniu ze sporym gradientem pionowym temperatury dochodzi do rozwoju chmur kłębiastych.

Opady możliwe na północy Polski
Pogoda na 31 sierpnia. Opady możliwe na północy kraju

Największa chwiejność wystąpi dziś na północy Polski. Tutaj też możliwe będą przelotne opady deszczu pochodzące z chmur kłębiastych. Zwróćcie uwagę na ciemne, szare podstawy dzisiejszych chmur kłębiastych (nawet tych o małych rozmiarach). Takie ciemne podstawy nawet przy małych obłoczkach świadczą właśnie, że chmury rozwijają się w chłodnych masach powietrza. Wracając na ziemię, pogoda na 31 sierpnia może na północy kraju przynieść dziś nawet pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Nie będą to jednak burze groźne. Podobnie jak i same opady, o ile w ogóle się pojawią, będą bardzo krótkotrwałe, przelotne i o niezbyt dużym natężeniu.

Na koniec słowo o ciśnieniu atmosferycznym. To wciąż na bardzo wysokim poziomie. Barometry wskażą dziś 1020 hPa. Co równie ważne, ciśnienie jest bardzo stabilne i stabilne pozostanie również w kolejnych dniach. Pozytywnie wpływa to na nasze samopoczucie. I tego właśnie dobrego samopoczucia Wam na dzisiejszy dzień życzę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk