13 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Burze w Polsce, częste opady deszczu i krótkie ocieplenie do 17°C

Temperatura w Polsce

Pogoda na okres od 17.04.2021 do 22.04.2021 dla Polski. Wystąpią burze w Polsce, spadnie deszcz, temperatura wzrośnie do 17°C. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda. Dominacja pogody niżowej

Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych 5 dniach znajdziemy się przeważnie pod wpływem niżów barycznych. W środkowej i górnej troposferze aurę kształtować będzie rozległa, górna zatoka niżowa oraz niże górne, które wyrażone są jako charakterystyczne środkowo-troposferyczne krople chłodu. Od czwartku ponowne ochłodzenie.

Prognoza anomalii geopotencjału oraz ciśnienia na okres od 17.04.2021 do 22.04.2021 według modelu GEFS.

Dominacja pogody niżowej.

Według modelu GEFS przeważnie w naszej części Europy zalegać będą chłodne masy powietrza, dlatego temperatura oscylować ma w okolicach normy wieloletniej, a miejscami nawet poniżej normy. Dość nietypowo, bo w północnej połowie kraju ma być powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury w okresie od 17.04.2021 do 22.04.2021

Nietypowy podział na cieplejszą północ oraz chłodniejsze południe Polski

Zdecydowanie lepiej w perspektywie najbliższych kilku dni użyć map obrazujących anomalie na obszarze Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że dość nietypowo dodatnia anomalia temperatury panować będzie w północnej połowie kraju. Druga połowa przyszłego tygodnia to ponowne ochłodzenie z temperaturą poniżej normy termicznej dla tego okresu. Szczególnie chłodny zapowiada się koniec przyszłego tygodnia.

Pogoda. Anomalia temperatury do 24 kwietnia.

Pogoda. Nietypowy podział temperatury w naszej części Europy

Zerkniemy teraz na średnią dobową temperaturę powietrza w okresie od 17.04.2021 do 22.04.2021 według amerykańskiego modelu GFS. Widzimy wyraźnie, że w południowej części kraju średnia dobowa wyniesie 5°C, natomiast w centrum, wschodzie i północy do 8°C/9°C. Są to dość niskie wartości jak na drugą połowę kwietnia, co przekłada się na występowanie ujemnej anomalii temperatury.

Średnia dobowa temperatura na 5 dni.

Najchłodniejsza część kwietnia już za nami, dlatego na nizinach przymrozki nocami oraz w godzinach porannych nie powinny się zdarzać tak często. Wyjątkiem będą tu rejony górskie i podgórskie. Ujemnych wartości nie zobaczymy przez większość czasu na nizinach, ale niewykluczone, że na północy oraz północnym-wschodzie druga połowa nadchodzącego tygodnia przyniesie po zachodzie słońca niewielkie spadki poniżej zera.

Minimalna temperatura w Europie

Przyjrzymy się jeszcze prognozie maksymalnej temperatury powietrza w Europie na okres od 17.04.2021 do 22.04.2021. Widzimy wyraźnie, że na południu termometry pokażą maksymalnie na początku przyszłego tygodnia 12°C/13°C. Zdecydowanie cieplej będzie w centrum oraz na północy od 15°C do 17°C.

Maksymalna temperatura w Europie

Dużo opadów, możliwe burze

Przygotowaliśmy specjalnie dla Was animacje, która obrazuje zachmurzenie, opady i ciśnienie w okresie od 17.04.2021 do 22.04.2021. Widzimy wyraźnie, że panować ma pogoda niżowa, nie zabraknie opadów, a okresami niewykluczone są burze. Pierwsze wiosenne zjawiska burzowe możliwe już w sobotę w centrum oraz na północy kraju. Na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się lokalnych burz w wielu miejscach. Od czwartku zacznie postępować ochłodzenie. Niewykluczone, że na północy pojawią się opady krupy, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Będzie to jednak tylko przejściowy epizod.