14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Burze już w Polsce. Sprawdź, gdzie jest burza 17.04.2021

Burze nad Polską 17.04.2021

Zgodnie z naszymi prognozami dziś nad Polską pojawiają się burze. W pasie od Podlasia, przez Mazowsze po Wielkopolskę pojawiła się nieznaczna energia dostępna konwekcyjnie (200-400 J/kg). To właśnie w tych regionach na skutek nasłonecznienia powstają burze.

Burze nad Polską. Grzmi na wschód od Warszawy

Obecnie (godzina 17) najaktywniejszą burzą nad Polską jest komórka burzowa, która znajduje się na wschód od Warszawy. Burza te zmierza powoli na zachód, jednak szanse by doszła do stolicy jako aktywna komórka burzowa są raczej umiarkowane.

Około godziny temu wyładowania atmosferyczne pojawiły się kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy, jednak burza ta po wygenerowaniu kilku wyładowań atmosferycznych straciła moc. Podobnie jak dość aktywne komórki burzowe, które wkroczyły na Lubelszczyznę i Mazowsze znad Białorusi. Te burze jeszcze godzinę temu generowały bardzo dużo wyładowań atmosferycznych. Obecnie straciły na intensywności u przynoszą jedynie opady deszczu i silniejszy wiatr. Przypominamy, że burze na bieżąco śledzić można w naszym radarze burz i opadów. W zakładce tej znajdują się detektory burz dla wszystkich regionów kraju oraz mapy wiatrowe i radar opadów.

Burze możliwe do sobotniego wieczora.

Zgodnie z prognozą Polskich Łowców Burz zjawiska burzowe potrwają dziś do godzin wieczornych. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz nada istniało będzie w północnej części kraju. Pisząc wpis obserwuję, że burza na wschód od Warszawy wciąż zyskuje na aktywności. Podobnie jak burza na północ od Poznania, która również generuje coraz więcej wyładowań atmosferycznych. Dość aktywna burza wygasła niedawno w okolicach Torunia. Widać ogólnie, że pasie od Podlasia, przez centrum kraju po Nizinę Szczecińską są nadal warunki do tworzenia się zjawisk konwekcyjnych.

Burze nad Polską 17 kwietnia

Jakiekolwiek szanse na burze w południowej części kraju niweluje gęste zachmurzenie, które od wielu dni zalega nad regionami. Burze bez ogrzania warstwy granicznej nie są w stanie powstać przy obecnej sytuacji barycznej. Bardzo ciekawie wygląda za to na radarze opadów linia komórek, która wkroczyła do Polski w okolicach Suwałk i Gołdapi. Bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie zagrzmi również w tych regionach. Burze nad Polską możliwe będą również w kolejnych dniach. O szczegółach piszemy w prognozie pogody na 5 dni dla Polski.