14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 17/18 kwietnia 2021. Zanikające burze, śnieg i mróz w górach oraz liczne mgły w Polsce

Pogoda. Podział w naszej części Europy

Pogoda. W sobotę Polska znalazła się pod wpływem płytkiego niżu, którego ośrodek przemieszczał się znad Białorusi na zachód, nad Mazowsze i Ziemię Łódzką. Na północnym wschodzie oraz w centrum zaznaczał się front okluzji. Nad północną część kraju, ze wschodu, południowego-wschodu , napływała nieco cieplejsza i bardziej niestabilna masa powietrza, pozostały obszar zostanie w tym samym, chłodniejszym, powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie ulegało niewielkim wahaniom. Podczas nadchodzącej nocy sytuacja synoptyczna nie będzie większym zmianom. Dalej nad Polską obecna będzie górna zatoka niżowa. Wypełniona chłodniejszym powietrzem, jak i też niż górny wędrujący z zachodu na wschód.

Pogoda. Górna zatoka w polu geopotencjału oraz niż górny

Prognoza geopotencjału, prędkości oraz kierunku, jak i też temperatury powietrza

Pogoda. Noc z górną zatoką i niżem górnym

Należy wspomnieć o burzowej dobie na obszarze Polski. Zgodnie z prognozami najaktywniejsze zjawiska konwekcyjne obserwowaliśmy w centralnej oraz północnej i częściowo zachodniej części kraju. Najaktywniejsza burza przeszła w okolicach Warszawy, a dokładniej nieco ominęła stolicę Polski. W czasie przechodzenia nieco większej struktury wielokomórkowej zaobserwowano wzrost prędkości wiatru do 60-75 km/h, padał również drobny grad do 1,5 cm. W okolicach Warszawy utworzyła się nawet niewielka warstwa gradu. Na czele burzy wielokomórkowej zaobserwowano wał szkwałowy.

Pogoda. Burze tracą na intensywności

Po godzinie 19 burze wygasają w naszej części Europy. Lokalnie grzmi jeszcze na Warmii i Mazurach oraz na Kujawach, jak i też na Mazowszu. Burze przechodząca w okolicach Legionowa (woj. mazowieckie) wykazuje cechy superkomórki burzowej.

Dane radarowe z polskiej i litewskiej sieci radarów meteorologicznych. Doskonale widzimy obszar oddziaływania chmur Cumulonimbus. Przewiduje się, że do 1-2 h burze powinny całkowicie zaniknąć w naszej części Europy.

Dane radarowe, burze 17 kwietnia 2021.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung za ostatnie 120 minut na obszarze Polski. Należy zwrócić na burze, która przechodzi na północny-zachód od Warszawy. Wykazuje na radarach typowe cechy burzy superkomórkowej.

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. W pierwszej części nocy burze będą zanikać, miejscami rozwiną się mgły

Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite. Większe przejaśnienia są prawdopodobne w północnej połowie kraju. Lokalnie możliwe opady deszczu, a w górach i na obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W wielu regionach mogą powstać mgły ograniczające widzialność do 200-300 metrów, jak i też silne zamglenia.

Najchłodniej będzie poza obszarami górskimi na Pomorzu oraz Kujawach, gdzie termometry pokażą około 0°C, nieco cieplej w centrum do 4°C, a jeszcze wyższe wartości prognozowane są na zachodzie do 6°C/7°C. Mróz tylko w górach i na obszarach podgórskich. Temperatura w szczytowych partiach gór nie powinna spaść poniżej -6°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski. Miejscami wartości mogą okazać się niższe od prognozowanych.

Pogoda. Temperatura minimalna nad ranem.

Wiatr w kraju będzie na ogół słaby ze zmiennych kierunków.

Położenie opadów i lokalnych zanikających burz