Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Całkowita zmiana aury. Silne ochłodzenie. Jesień uderzy pełną siłą

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie i załamanie pogody w Polsce


Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że to koniec lata w regionie. Pogoda na 5 dni przyniesie nam załamanie aury. W Polsce zrobi się chłodniej, pojawią się również opady deszczu. Do tego dołożyć należy silną wichurę jaka przetoczy się przez region w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Pogoda na 5 dni. Wyż odpuści

Długimi okresami w drugiej połowie września znajdowaliśmy się pod wpływem silnych antycyklonów. Wyż pilnował nam dobrej pogody również na przełomie września i października. Niestety, jesień musiała w końcu nadejść w nasz region. Pomimo, że silny upał wciąż panuje na południowym zachodzie Europy, a w Polsce gorąco będzie jeszcze we wtorek, środa przyniesie już zdecydowanie załamanie aury.

Pogoda na 5 dni. Wyż zmienni swoje położenie w Europie
Pogoda na 5 dni. Zmiana sytuacji barycznej w Europie

Powyżej mapa z prognozą sytuacji barycznej na środę. Widzimy tu wyż, który mocno rozbudowuje się na zachodzie kontynentu. Taki scenariusz sprawi, że pogoda na 5 dni przyniesie nam po pierwsze ochłodzenie, a po drugie więcej dynamiki w pogodzie w regionie. To za sprawą niżów, który „ślizgając się” po północnym krańcu wyżu docierały będą nad Bałtyk przynosząc pogorszenie aury w Polsce i regionie.

Zanim załamanie pogody, ostatni powiew lata

Aby jednak wpis nie brzmiał bardzo pesymistycznie, to zatrzymajmy się na moment na początku tygodnia. Już w poniedziałek do kraju z zachodu napłynie bardzo ciepła masa powietrza. Dlatego też temperatury na zachodzie kraju sięgną dziś nawet 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Ostatni powiew lata nad Polską
Pogoda na 5 dni. Ostatni powiew lata nad Polską

Wtorek przyniesie w Polsce wzrost temperatury w okolice nawet 27-28 stopni Celsjusza. Będzie to jednocześnie ostatni dzień w tym roku z tak wysokimi temperaturami powietrza. Od środy do kraju wedrze się ochłodzenie. Zobaczmy szczegóły prognoz pogody do przyszłego weekendu włącznie. Jesień zaczyna coraz mocniej przypominać nam o swoim miejscu w kalendarzu.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w Polsce

Widzimy, że od środy w Polsce zrobi się chłodniej. Nie będzie to diametralny spadek temperatury. Jednak dwudziestek na termometrach w najbliższych dniach już nie ujrzymy. Pocieszająca jest końcówka powyższej animacji, ponieważ na zachodzie kraju w niedzielę pojawiają się znów wartości temperatury powyżej 20 stopni. Jednak nie wybiegajmy w tym wpisie aż tak daleko w przyszłość. Faktem jest, że pogoda na 5 dni przyniesie zakończenie lata. I to nie tylko w obszarze temperatur powietrza.

Pogoda na 5 dni przyniesie załamanie aury

Trochę wspominałem już o tym na początku wpisu. Teraz szczegóły. We wtorek wieczorem i w nocy z wtorku na środę do kraju dotrze strefa chłodnego frontu atmosferycznego. O ochłodzeniu już pisałem. Front przyniesie także sporą ilość opadów atmosferycznych.

Załamanie pogody we wtorek wieczorem
Załamanie pogody we wtorek wieczorem

We wtorkowy wieczór całkiem mocno popadać może w pasie od Pomorza Zachodniego po Ziemię Lubuską. Nie można wykluczyć, że pojawią się jedne z ostatnich w tym roku burz. Jednak zjawiska burzowe o tej porze roku nie powinny być już zbyt silne. W środę strefa silnych opadów wędrowała będzie na wschód, jednak zaznaczyć należy, że wraz z wędrówką na wschód opady będą tracić na intensywności. Pogoda na 5 dni przyniesie opady również w czwartek. To za sprawą bliskości niżu, który tego dnia przemieszczał będzie się nad Bałtykiem.

Pogoda na 5 dni. Opady deszczu również w czwartek

Z niżami związany będzie również wzrost siły wiatru w regionie. Najmocniej w Polsce wiało będzie od wtorku do czwartku. Tego dnia wichura sięgać może na północy Polski 90 km/h. W drugiej połowie tygodnia pogoda zacznie się uspokajać, jednak o pięknym słonecznym lecie w październiku możemy już powoli zapominać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk