Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał w październiku. 38 stopni Celsjusza. Anomalia temperatury. Tak gorąco nie było nigdy w historii

Rekordowy upał. Anomalia temperatury w Polsce


Ładnie zaczął nam się październik w tym roku. Od rekordowo wysokiej temperatury w Hiszpanii. Upał osiągnął tam wczoraj 38 stopni, co jest najwyższą temperaturą zanotowaną w dziesiątym miesiącu roku w historii pomiarów. U nas w kraju też jeszcze zrobi się gorąco. O tym również napiszę w dzisiejszym wpisie, na który serdecznie zapraszam.

Upał w Hiszpanii najsilniejszy w historii

Na Półwyspie Iberyjskim nigdy w historii nie było tak gorąco na początku października. W miejscowości Badajoz w niedzielę 1 października zanotowano dokładni 38 stopni Celsjusza. To już jest upał sam w sobie robiący wrażenie. Jednak gdy notujemy go w październiku to jest to już anomalia temperatury.

Silny upał w Hiszpanii. To rekord temperatury za październik
Upał w Hiszpanii

Widzimy, że najwyższe temperatury padły w prowincji Badajoz właśnie, jednak równie gorąco, bo ponad 37 stopni zanotowano w prowincji Sewilla. Na południe Hiszpanii napływa bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe znad północnej Afryki. Dlaczego tak się dzieje? Zobaczmy,

Upał napływa z południa
Upał w Hiszpanii. Dlaczego w regionie jest tak gorąco?

Powyżej bieżąca mapa synoptyczna Europy. Na mapie zaznaczyłem dwa ośrodki baryczne. Niż, który znajduje się na zachód od Iberii oraz wyż rozbudowujący się w centrum kontynentu. Powietrze wokół niżu krąży odwrotnie niż ruch wskazówek zegara. Jednocześnie wokół wyżu powietrze krąży zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zaznaczyłem to białymi strzałkami na powyższym obrazku. Jak łatwo się domyślić, taki ruch mas powietrza faworyzuje napływ gorących mas powietrza z Afryki wprost do południowej Hiszpanii. Stąd silny upał jaki notujemy w opisywanym regionie. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski

Upał nie tylko w Hiszpanii. Lato nie odpuszcza w Europie

Poniżej prezentuję animację prognoz temperatury dla Europy. Widzimy, że dziś (poniedziałek) i we wtorek gorące masy powietrza napływają szerokim strumieniem od Afryki, przez Iberię, Francję, Niemcy aż po Polskę Zachodnią.

Upał ograniczy się do południowej Europy

Wybrałem chyba ostatni momenty, by pisać o wysokich temperaturach na znacznym obszarze Europy. Na powyższej animacji widzimy, że w środku tygodnia gorące masy powietrza zostaną wyparte na południe z większości miejsc w zachodniej i centralnej Europie. Zrobi się chłodniej, ponieważ przez znaczną część kontynentu przewędruje chłodny front atmosferyczny. Upał w kolejnych dniach pozostanie w Europie, ale już wyłącznie w Hiszpanii, lokalnie na południu Francji oraz we Włoszech, na Cyprze, czy lokalnie w Turcji.

Nadal wysokie temperatury za tydzień w Europie
Wysokie, przyjemne temperatury za ponad tydzień w Europie

Powyżej mapa z prognozą temperatury na 10 października dla Europy. Widać, że upał może i już odpuści, jednak nadal w wielu regionach kontynentu wartości temperatur będą bardzo satysfakcjonujące. Lato w tym roku nie odpuszcza. Tak długo ciepło nie pozostawało w październiku od bardzo dawna.

Gorące dni również w Polsce

Weekend nie rozpieścił nas temperaturami w kraju. Przez Polskę przeszedł chłodny front atmosferyczny przynosząc spadek temperatury w kraju. Jednak już dziś (poniedziałek) do Polski napływać zacznie gorące powietrze, które przyniosło rekordowy upał w Hiszpanii. W związku z tym dziś na zachodzie, a we wtorek już w całym kraju zrobi się gorąco. Bardzo gorąco jak na początek października. Potwierdzają to mapy anomalii temperatury.

Temperatury znacznie powyżej normy
Dodatnia anomalia temperatury w Europie i w Polsce

We wtorek 3 października temperatury nad Polską i w regionie będą nawet o kilkanaście stopni wyższe od norm wieloletnich. Przełoży się to już nie na upał, jednak na dzień gorący w kraju i w regionie. Poniżej mapa z prognozą temperatury na wspomniany wtorek 3 października.

Wysokie temperatury w październiku w Polsce
Wysokie temperatury w Polsce w październiku

Widzimy, że na zachodzie i południu kraju termometry we wtorek pokażą nawet 27 stopni Celsjusza. Osobiście nie pamiętam tak ciepłego początku października w kraju. Jednak od środy sytuacja powoli zacznie wracać do normy. Przez Polskę (i wiele regionów Europy) przejdzie chłodny front atmosferyczny. Silny niż sprawi, że w regionie Bałtyku pojawi się silna wichura. Pogoda zacznie zdecydowanie pogarszać się przypominając nam, że od dobrych kilkunastu dni mamy już jesień. Jednak jeszcze przez dwie doby cieszmy się latem. Słońca i wysokich temperatur w poniedziałek i wtorek nie zabraknie. W tym samym czasie upał w Hiszpanii znów przyniesie szanse na pobicie wczorajszych rekordów temperatury za miesiąc październik.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk