Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Czy to koniec lata w kraju?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sporo deszczu. Umiarkowane temperatury


Dość mocny tytuł, ponieważ lato nie może skończyć się na przełomie lipca i sierpnia. Sprawdzimy jednak czy pogoda na 5 dni przyniesie nam powiew jesieni, ponieważ tak pokazywały to modele pogodowe jeszcze kilka dni temu. Standardowo do prognozy dorzucę jeszcze przyszły weekend. W związku z tym sprawdzimy co przyniesie nam aura w Polsce do przyszłej niedzieli.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w naszym regionie

Niewiele zmian pogoda na 5 dni przyniesie w sytuacji synoptycznej w naszej części kontynentu. Wciąż znajdujemy się pod wpływem zachodniej, strefowej cyrkulacji powietrza. Rozpoczynający się tydzień potwierdzi to doskonale.

Pogoda na 5 dni upłynie pod kątek cyrkulacji strefowej.
Pogoda na 5 dni. Zachodnia cyrkulacja powietrza

Powyżej sytuacja synoptyczna na środę 2 sierpnia. Wybrałem tę mapę specjalnie, ponieważ obrazuje ona jak wyglądała będzie sytuacja synoptyczna w rozpoczynającym się tygodniu. Jeden front dopiero co znajdzie się za wschodnimi granicami kraju, a na jego miejsce z zachodu nadciągał będzie już kolejny. W drugiej połowie tygodnia do frontów dołączy również głęboki, aktywny niż, którego centrum przemieści się nad Bałtyk. Mocno wpłynie to na pogodę w regionie, o czym za moment.

Wciąż umiarkowane temperatury w kraju

Zanim o opadach, niżach i frontach, spójrzmy co pogoda na 5 dni przyniesie nam w kontekście temperatur powietrza. Prognozę pogody na poniedziałek przygotowałem dla Was rano, więc dzisiejszym dniem się nie zajmuję. Poniżej prognoza temperatury na wtorek 1 sierpnia.

Pogoda na 5 dni. Wysokie temperatury na wschodzie
Pogoda na 5 dni. Ciepły początek tygodnia na wschodzie Polski

Widzimy, że pierwszy dzień sierpnia przyniesie dość mocno zróżnicowane temperatury w kraju. Podczas gdy na wschodzie termometry wskazywały będą nawet 28 stopni, na zachodzie kraju prawie o 10 stopni mniej. W środę w całej Polsce w okolicach 22-23 stopni Celsjusza. W drugiej części tygodnia do kraju prawdopodobnie napływać zacznie gorąca, zwrotnikowa masa powietrza z południowego wschodu. Prognozy i wyliczenia modeli wciąż są bardzo niestabilne w sprawie jak głęboki w kraj dotrą gorące masy powietrza. Najświeższe prognozy wyglądają tak jak poniżej.

Pogoda na 5 dni przyniesie letnie temperatury

Widzimy więc, że mieszkańcy wschodniej Polski raczej nie będą mówić o końcu lata. Gorzej na zachodzie kraju, gdzie nie będzie docierało ciepłe powietrze z południowego wschodu. W regionach zachodnich pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia. Sytuacji nie poprawi prognoza opadów, która poniżej. Przeczytaj również: Silny upał w sierpniu. Czy zwrotnikowe powietrze wedrze się do Polski?

Pogoda na 5 dni. Dużo opadów w tym tygodniu w Polsce

Niestety, nie mam dla Was dobrych wieści jeśli chodzi o opady w Polsce. A może to właśnie są dobre wieści, że deszczu w kraju będzie całkiem sporo? Pozostawię to każdemu do własnej interpretacji. Jednak faktem jest, że pogoda na 5 dni opadów przyniesie całkiem sporo. Deszcz padał będzie przelotnie już w poniedziałek. Jednak to wtorek przyniesie nam strefę aktywnego frontu i mnóstwo opadów.

Wtorek przyniesie mnóstwo opadów w Polsce
Wtorek przyniesie mnóstwo opadów w Polsce

Strefa opadów i burz przemieszczała będzie się z zachodu na wschód, we wtorkowe popołudnie obejmując już również dzielnice centralne kraju. Środa przyniesie nam odpoczynek od intensywnego deszczu, jednak nie oznacza to, że deszcz nie padał będzie wcale. Opady przelotne możliwe będą w środę zwłaszcza na północy kraju. Jeśli prognozy sprawdzą się, to załamanie pogody czeka nas w przyszły weekend.

Pogoda na 5 dni. Załamanie pogody w weekend w prognozach
Pogoda na 5 dni. Załamanie pogody w prognozach

Z południa dotrzeć miałby do nas bardzo aktywny ośrodek niżowy. Na wschodzie Polski w sobotę i niedzielę notowalibyśmy bardzo intensywne opady deszczu i burze. To jest jeszcze odległy termin w prognozach, jednak już teraz zaznaczamy, że przyszły weekend na wschodzie kraju może przynieść złą, a miejscami groźną pogodę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk