Pogoda na 5 dni. Mróz do -10, śnieżyce z południa. Zima wraca do Polski

To będzie bardzo ciekawy tydzień w pogodzie. W niedzielę przez kraj przechodziła wichura. Pierwsza część tygodnia będzie nieco spokojniejsza. Jednak w drugiej części tygodnia nad krajem i w regionie zaczną się dziać ciekawe rzeczy. Pogoda na 5 dni przyniesie w Polsce powrót zimy. Lokalnie może to być dość silny atak zimy.

Pogoda na 5 dni. Spokojniejszy początek tygodnia

Po bardzo dynamicznej niedzieli, początek tygodnia przyniesie uspokojenie w pogodzie. Wiatr będzie uspokajał się już w poniedziałek. Na chwilę dostaniemy się nawet na chwilę pod wpływ słabego wyżu z centrum Europy.

Pogoda na 5 dni. Spokój w pogodzie do wtorku
Pogoda na 5 dni. Spokój do wtorku w pogodzie

Nie oznacza to, że dziś i jutro w pogodzie wiało będzie całkowicie nudą. W poniedziałek na północy kraju nadal wiało będzie ponad 60 km/h. Na wschodzie Polski za to możliwe są opady, w tym opady śniegu. Wtorek to znów powrót silniejszych porywów wiatru do kraju, a także opady w wielu regionach wraz z opadami śniegu. Ciśnienie atmosferyczne w nocy z poniedziałku na wtorek mocno spadnie. Następnie na dobę znów wróci ponad 1000 hPa, by w drugiej części tygodnia znów polecieć w dół. Początek tygodnia da nam pierwsze oznaki tego, że zima wraca do Polski, jednak prawdziwy atak zimy czeka nas od połowy tygodnia. I mam nadzieję, że nie obrazicie się, że dzisiejsza pogoda na 5 dni dotyczyła będzie właśnie bardziej okresu od środy do weekendu.

Zima wraca do Polski

O tym, że czeka nas atak zimy w Polsce pisałem już wczoraj rano. Wpis przyjął się bardzo pozytywnie, dlatego wydaje się, że temat jest dla Was ważny. Spójrzmy zatem na nowe aktualizacje modeli numerycznych.

Pogoda na 5 dni. Śnieżyca w środku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Niestabilne wyliczenia modeli numerycznych

Wedle wyliczeń europejskiego modelu ECMWF już w środę w dzień nad Polską znajdzie się centrum niżu genueńskiego. Na północ i zachód od centrum niżu przemieszczała będzie się silna śnieżyca. W związku z tym już w środę spodziewamy się w kraju znacznego przyrostu pokrywy śnieżnej. Nieco inny scenariusz wylicza amerykański model GFS, ale o tym za chwilę. Zostańmy przy regionalnym ECMWF. Ten widzi, że kolejny niż z południa Europy dotrze w nasz region w czwartek popołudniu. Jednak ten model w najnowszych aktualizacjach mocno „wyrzucił” centrum niżu nad środkową Ukrainę. Dlatego też, jeśli scenariusz ten sprawdziłby się, to śnieżyca tylko „musnęła by” wschodnią Polskę. Jednak model GFS widzi to nieco inaczej.

Pogoda na 5 dni. Śnieżyca w piątek nad Polską
Pogoda na 5 dni. Śnieżyca w piątek nad Polską

GFS widzi to zgoła inaczej. Oczywiście wg. wyliczeń tego modelu pogoda na 5 dni również przyniesie nam powrót zimy i śnieżyce. Jednak wydaje mi się, że według amerykańskiego modelu intensywne śnieżyce nad Polską będą dwie. Wedle wyliczeń amerykańskiego modelu obie śnieżyce przejdą bardziej wschodem kraju. Zwłaszcza ta piątkowa (inaczej widzie to ECMWF) ma być dość intensywna. Jak będzie? Do ataku zimy jeszcze kilka dni. Dam znać jak modele będą dokładniejsze w swych wyliczeniach.

Temperatury w Polsce. Wraz termiczna zima

O tym, że mróz wraca do Polski pisałem już wczoraj. Sprawdźmy zatem, czy prognozy zmieniły się oraz gdzie i kiedy zrobi się w Polsce najchłodniej.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w Polsce

Ujemne temperatury pojawią się na większym obszarze Polski już w nocy z wtorku na środę. Nie będzie to może jeszcze mróz silny, jednak to pierwsze tchnienie zimy w tym tygodniu. Z każdym dniem nocą robiło będzie się chłodniej. W nocy z czwartku na piątek temperatury spadną nawet w okolice -8 stopni Celsjusza. W górach i na obszarach podgórskich. Pogoda na 5 dni przyniesie nam więc powrót zimy, również tej termicznej.