18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Nadejdzie mróz. Dosypie śniegu, wystąpi marznąca wilgoć w Polsce

Ochłodzenie na przełomie 1 i 2 dekady stycznia jest nieuniknione. Wkraczamy stopniowo w coraz chłodniejszy okres synoptyczny. Dopada śniegu zwłaszcza w rejonach, gdzie od kilku dni występują większe opady białego puchu. Ponadto możliwe są mgły i zamglenia osadzające szadź. Po 10 stycznia 2021 na ogół znajdziemy się pod wpływem wału wyżowego, który może dopuścić do naszej części Europy niże z dalekiej północy wraz z frontami atmosferycznymi i opadami o charakterze zimowych.

Więcej o pokrywie śnieżnej zanotowanej w Polsce 6 stycznia 2021 tutaj.

Orientacyjna prognoza wysokości pokrywy śnieżnej do godzin wieczornych 11 stycznia 2021 dla Polski.

Dziś Polska pozostaje w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Z południa na północ wędruje front okluzji, przynoszący opady atmosferyczne o zmiennym natężeniu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.01.2021, 12 UTC

Czwartek przyniesie przeważnie zachmurzenie duże i całkowite w całym kraju. Prognozowane są zarówno opady deszczu, jak i też deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 1°C do 4°C. Najchłodniej ma być na północy oraz na Suwalszczyźnie, nieco cieplej do 3-4°C na obszarze Mazowsza i woj. lubelskiego. Jedynie w górach i na obszarach podgórskich lekki mróz. Wiatr będzie wiać przeważnie z zachodu i południowego, ale ze względu na niewielką różnicę ciśnienia jego prędkość powinna być niewielka.

Prognoza temperatury powietrza w najcieplejszym momencie dnia, 7 stycznia 2021.

Prognozowane zachmurzenie, zasięg i rodzaj opadów atmosferycznych, 7 stycznia 2021 dla Polski.

W piątek Polska pozostanie pod wpływem rozległej zatoki niżowej. Obecnej nie tylko w polu przyziemnym, ale też w środkowej troposferze. W północnej części kraju zaznaczy się początkowo wpływ frontu okluzji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.01.2021, 12 UTC

Jutro w naszej części Europy zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite, ale niewykluczone są lokalne przejaśnienia zwłaszcza w południowej części kraju. W górach możliwe rozpogodzenia. W wielu województwach wystąpią przelotne opady śniegu. Najchłodniej ma być na Suwalszczyźnie i północy Polski, gdzie termometry wskażą od -1°C do 2°C. W górach i na obszarach podgórskich nawet -10°C. Na południowym-wschodzie ma być najcieplej. Będzie wiał słaby wiatr z sektora zachodniego.

Prognoza temperatury powietrza na dzień 8 stycznia 2021 dla Polski.

Prognoza zachmurzenia, obszaru opadów śniegu dla Polski.

W sobotę znaczny obszar Polski pozostanie jeszcze w obszarze obniżonego ciśnienia, lecz od zachodu zacznie rozbudowywać się wał wyżowy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.01.2021, 12 UTC

9 stycznia 2021 zachmurzenie duże i całkowite w wielu miejscach. Prognozowane są opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Zwłaszcza na północy i północnym-wschodzie kraju, ale lokalnie słaby śnieg poprószy w całym kraju.

Termometry pokażą od -3°C do 0°C. Najcieplej będzie na krańcach północno-zachodnich. Obszar ujemnych temperatur w ciągu dnia objąć może przeważający obszar Polski. W górach i na obszarach podgórskich może być poniżej -12°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z sektora północno-zachodniego.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 9.01.2021 w najcieplejszym momencie dnia.

W niedzielę Polska znajdzie się pomiędzy rozbudowującym na wschód wyżem znad Atlantyku a niżem znad Rosji. Napływać ma coraz chłodniejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.01.2021, 12 UTC

Temperatura na nizinach wyniesie od -3°C do 0°C. Jedynie w górach oraz na obszarach podgórskich możliwe dwucyfrowe, ujemne wartości na termometrach. Zachmurzenie ma być przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. W ostatni dzień weekendu ilość opadów ma być mniejsza niż w sobotę, ale lokalnie śnieg poprószy z chmur niskich w całym kraju. Wiatr ze względu niewielką różnicą ciśnienia powinien być słaby ze wschodu.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 10.01.2021

Początek tygodnia przyniesie całodobowym mróz, ale i też mniej opadów. Głównie możliwe są opady śniegu z podinwersyjnych chmur niskich, jak i też zahaczających nas frontów atmosferycznych związanych z niżami z północy Starego Kontynentu.

Prognozowana temperatura powietrza na początku tygodnia w naszej części Europy.

Prognozy numeryczne wyraźnie wskazują, że na obszarze całej Polski zapanuje termiczna zima. Utrzyma się całodobowy mróz, w wielu miejscach wystąpią opady śniegu. Szczególnie dużo śniegu będzie zalegać na północy kraju.

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 5 dniach na obszarze Polski. Niewykluczone, że wartości te będą niższe niż wylicza to model GFS nawet o kilka stopni. Nocami przy bezchmurnym niebie zdarzyć może się dwucyfrowy mróz. Początkowo obszar tak niskiej temperatury ma być ograniczony do rejonów górskich i podgórskich, ale wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza przybywać będzie regionów, gdzie wystąpi mróz poniżej -10°C. Szczególnie przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze.

Więcej o spodziewanym ochłodzeniu w drugiej dekadzie stycznia piszemy tutaj.