Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Uderzy upał. Pojawią się burze

Pogoda na 5 dni dla Polski. Pojawi się upał oraz silniejsze burze

Nadchodzą zmiany w pogodzie. Z każdym dniem robiło się będzie coraz cieplej. W kraju pojawi się upał, zaczną występować burze. Zapraszam na wpis, w którym sprawdzę co przyniesie nam pogoda na 5 dni w Polsce.

Spis treści:

Pogoda na 5 dni. Coraz cieplej w Polsce

Już dziś na zachodzie Polski było gorąco. Słupki rtęci wzrosły do ponad 25 stopni. Pogoda na 5 dni przyniesie dalsze ocieplenie w naszym kraju. Cieplej będzie robiło się każdej kolejnej doby. Do końca obecnego tygodnia w Polsce pojawi się upał.

Prognoza temperatury na środę 10 sierpnia dla Polski

Pogoda na 5 dni. Coraz wyższe temperatury w kraju
Prognoza temperatury na środę dla Polski

O tym, że nadchodzi ocieplenie pisał już Arek w niedzielnej prognozie długoterminowej na 16 dni dla Polski. Prognozy te sprawdzają się, gdyż już w środę będzie cieplej niż we wtorek. Ta prawidłowość będzie utrzymana również w kolejnych dniach obecnego tygodnia. Środa przyniesie dzień gorący na zachodzie kraju. Jednak również w centrum i na wschodzie temperatury będą całkiem przyjemne. Z wyjątkiem obszarów podgórskich wszędzie w kraju będzie ponad 22-23 stopnie Celsjusza. Jeszcze cieplej w czwartek, kiedy to na zachodzie kraju pojawić się może pierwszy upał. Trzydziestki na termometrach są niemal pewne w piątek już praktycznie w całym kraju. Równie gorąco będzie w weekend w Polsce, o czym napiszę w poniższym akapicie traktującym o rozpoczynającej się fali upałów.

Nadchodząca fala upałów może być długa

Podczas, gdy ostatnie kilka dni upłynęło nam pod znakiem umiarkowanych temperatur, od czwartku do kraju napływać zaczną gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Od piątku możemy mówić już o rozpoczynającej się fali upałów w Polsce. Wysokie temperatury przyniesie nam nie tylko pogoda na 5 dni. Upał pozostanie z nami prawdopodobnie na dużo dłuższy okres czasu. Spójrzmy na animację prognozy temperatury dla Polski.

Pogoda na 5 dni rozpocznie falę upałów

Powiem Wam, że prognozy temperatury do końca okresu prognozy modelu GFS są niepokojące. Upał przyniesie nam nie tylko pogoda na 5 dni. Praktycznie z każdym kolejnym dniem upały będą coraz silniejsze. Temperatury dochodzące do ponad 35 stopni Celsjusza widać również w drugiej połowie miesiąca, jak i nawet w ostatniej dekadzie sierpnia. Jednak pamiętajmy, to odległy okres w prognozach. Wyliczenia modeli mogą jeszcze ulegać zmianie. W związku z tym warto zachować margines błędu, lecz na ten moment wyliczenia modeli dotyczące długiej, silnej fali upałów w Polsce wydają się wyjątkowo stabilne. Dlatego też na ten moment warto przygotować się na scenariusz z wysokimi i bardzo wysokimi temperaturami do końca sierpnia. W drugiej połowie miesiąca nierzadkie są prognozy, w których wartości temperatury dochodzą do 35-36 stopni Celsjusza.

Długa fala upałów. Upał w Polsce nawet po 20 sierpnia
Upał w Polsce nawet po 20 sierpnia

Powyżej mapa z prognozą temperatury na 23 sierpnia. Ponieważ do tego terminu pozostaje dwa tygodnie, podaję tą prognozę bardziej jako ciekawostkę. Warto jednak wiedzieć, że na ten moment tak to w prognozach wygląda. Pewnym jest za to, że pogoda na 5 dni przyniesie nam coraz wyższe temperatury powietrza. Jak się okazuje, w pogodzie pojawi się również więcej dynamiki.

Pogoda na 5 dni. Burze pojawią się w kraju

Po kilka spokojniejszych dniach do Polski wrócą burze. Pogoda na 5 dni przyniesie nam więcej zjawisk burzowych. Już dziś w Polsce, zgodnie z poranną prognozą burzową padają wyładowania atmosferyczne. Grzmiało dziś w centrum i na wschodzie kraju. Dziś jeszcze były to burze bardzo lokalne i o niezbyt dużej intensywności. Nieco silniejsze zjawiska burzowe pojawią się w czwartek na południowym wschodzie kraju.

Nieco silniejsze burze w czwartek w Polsce
Pogoda na 5 dni. Nieco silniejsze burze w czwartek w Polsce

W związku z nasunięciem się nad ten region zatoki niżowej burze w czwartek mogą organizować się w bardziej zorganizowane struktury. Silniejszych burz spodziewamy się również w weekend. Jednak prawdziwe nawałnice mogą pojawić się w Polsce w kolejnych dniach, wraz z nadejściem silnych upałów i zwrotnikowych mas powietrza. Ponieważ jednak wpis dotyczy pogody na 5 dni w przypadku dokładnych prognoz burzowych nie będę wybiegał za bardzo w przyszłość. Po więcej aktualności ze świata pogody zapraszam na stronę główną portalu. Tymczasem przygotujmy się na coraz wyższe temperatury w Polsce. Wiele wskazuje na to, że nadchodząca fala upałów może być najdłuższą w tym sezonie letnim.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk