Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na czwartek 12 maja. Groźne, dynamiczne zjawiska pogodowe w Polsce

Pogoda na czwartek 12 maja

Do kraju i Europy Centralnej pierwszy raz w tym roku napłynęły aż tak gorące masy powietrza. Temperatura w wielu miejscach kraju w środę sięgała 28 stopni Celsjusza. Granica dnia upalnego była w wielu miejscach blisko. Czekamy jeszcze na oficjalne pomiary ze wszystkich stacji i wspomnimy, czy upał w Polsce się pojawił. Tymczasem pogoda na czwartek przyniesie załamanie aury. Lokalnie zmiana aury może odbywać się bardzo dynamicznie. Przez kraj przejdą burze. Lokalnie bardzo aktywne.

Pogoda na czwartek. Sytuacja baryczna

Zacznijmy prognozę pogody od sytuacji barycznej jaka pojawi się nad Polską w czwartek 12 maja. Poniżej mapa baryczna Europy.

Pogoda na czwartek. Sytuacja baryczna w Europie

Widać, że na północy kontynentu przemieszcza się aktywny, głęboki niż baryczny. Przynosi on załamanie pogody i wichury w północnej i centralnej części kontynentu. Pogoda na czwartek w Polsce będzie również kształtowana przez ten ośrodek baryczny. Dokładniej przez kraj przechodził będzie front atmosferyczny, który dodatkowo ulegnie nad naszym krajem zafalowaniu. W obrębie frontu nad krajem utworzy się aktywna zatoka niżowa, która przyniesie dynamiczną pogodę w Polsce.

Wichura w czwartek nad Polską

Warto przyjrzeć się również mapom wiatru na czwartek 12 maja. Aktywny niż doprowadzi do zwiększonego gradientu barycznego w naszym regionie. Dlatego w Polsce pojawi się silny wiatr. Nad Polską Wschodnią spodziewana jest nawet wichura z wiatrem przekraczającym 80 km/h. W czasie przechodzenia lepiej zorganizowanych struktur burzowych wiatr dochodzić może do 100 km/h.

Burze i więcej opadów w kraju

Nad Polskę napłynęło zwrotnikowe, gorące i niestabilne powietrze (o temperaturach w czwartek w dalszej części prognozy). W połączeniu z aktywnym niżem przyniesie to rozwój burz w kraju w czwartek 12 maja. Najsilniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się od południa, po południu i wieczorem w Polsce wschodniej i południowo wschodniej. Jednak burze występować mogą również na północnym wschodzie kraju. Więcej o burzach w kraju pisaliśmy w analizie burzowej.

Aktywne burze w czwartek nad częścią kraju

Ostrzeżenia przed burzami wydane zostały już dziś przez pracowników Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (portal Burza Alert). Wg. synoptyków IMGW najgroźniejsze burze czekają nas w drugiej części dnia na południowym wschodzie Polki. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być silne. Prócz burz pogoda na czwartek przyniesie więcej opadów deszczu. Jednak będą to opady przelotne, o charakterze lokalnym. Pod wieczór i w nocy z czwartku na piątek pogoda zacznie uspokajać się. Na zachodzie i północy kraju większość czwartkowego upłynie pod znakiem spokojnej aury.

Pogoda na czwartek przyniesie gorący dzień na południu kraju

We wstępie wspominałem, że do Polski napływają ciepłe, zwrotnikowe masy powietrza. Przeniesie się to oczywiście na temperatury w kraju. Czwartek będzie bardzo ciepłym dniem w południowej części Polski.

Pogoda na czwartek przyniesie wysokie temperatury w Polsce

Na południowym wschodzie, przed frontem zalegać będą gorące, bardzo ciepłe masy powietrza. W związku z tym temperatury na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu sięgać mogą nawet 26 stopni Celsjusza. Lokalnie wskazania termometrów mogą być jeszcze wyższe. W pasie centralnym kraju do 24 stopni Celsjusza. Ochłodzenie za frontem atmosferycznym nie będzie bardzo silne. Na północy kraju w okolicach 16-18 stopni. Warto jednak zaznaczyć, że będą to już masy powietrza o charakterze morskim. Nie będzie to już powietrze tak duszne i ciężkie jak na południu. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o tym, że pogoda na czwartek może przynieść gwałtowne zjawiska. Zachowajmy szczególną ostrożność. Zwłaszcza podczas przechodzenia burz na południowym wschodzie Polski. Tymczasem zapraszam również do wpisu traktującego o morderczym upale na Bliskim Wschodzie, czy Afryce Wschodniej.